Ofenziva

Iraške sile v Mosulu, trdnjavi Islamske države

J.P./STA
1. 11. 2016, 16.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Iraške oblasti so danes sporočile, da so njihove posebne enote prodrle v Mosul, ki je v rokah skrajne skupine Islamska država (IS). To jim je uspelo prvič po zavzetju mesta s strani IS pred več kot dvema letoma. Sile so vstopile v jugovzhodni predel mesta. Pred tem so danes zavzele vas in televizijsko postajo na robu Mosula.

Profimedia
Iraške sile so ofenzivo na drugo največje iraško mesto, ki je v rokah IS od leta 2014, začele sredi oktobra.

Kot je sporočilo poveljstvo sil, so posebne enote prodrle na območje Judaidat al Mufti, ki spada na levi breg mesta. Mosul namreč reka Tigris deli na vzhodno polovico, ki jo Iračani imenujejo levi breg, in zahodno polovico, ki velja za desnega.

V ofenzivi sodeluje okoli 30.000 iraških vojakov ob podpori 60-članske mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA.

Med napredovanjem so posebne enote najprej zavzele vas Gogjali vzhodno od Mosula in zgradbo mosulske televizije, kar sta potrdila tako general Abdelvahab al Sadi kot neimenovani visoki poveljnik iraških sil.

Iraške sile so ofenzivo na drugo največje iraško mesto, ki je v rokah IS od leta 2014, začele sredi oktobra. V njej sodeluje okoli 30.000 iraških vojakov ob podpori 60-članske mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA.

Turška vojska namešča tanke na meji z Irakom

Turška vojska je začela nameščati tanke in oklepna vozila na meji z Irakom, danes poročajo turški mediji. Obrambni minister Fikri Isik je dejal, da se Turčija pripravlja na vse možne scenarije, pri čemer je omenil boje proti skrajnežem znotraj Iraka in trenutne razmere na meji.

"To je vaja za pripravo na vse te dogodke. Turčija se mora pripraviti vnaprej na vse možne scenarije," je dejal Isik.

V Ankari sta se medtem sestala predsednik države Recep Tayyip Erdogan in premier Binali Yildirim. Njuno srečanje ni bilo načrtovano.

Iraški premier Hajder al Abadi je danes dejal, da se boji, da bo Turčija naredila nepremišljen korak. "Prepoved kakršnekoli turške intervencije ostaja," je poudaril Abadi in dodal, da bodo s turškimi silami ravnali kot s sovražnikom, če bodo posredovale v ofenzivi na Mosul.

Območje čez turško-iraško mejo nadzoruje kurdska regionalna vlada na severu Iraka, s katero ima Turčija v glavnem dobre odnose.

Turčija je v zadnjem času večkrat izrazila zaskrbljenost zaradi ofenzive iraške vojske na Mosul, ki je v rokah džihadistične skupine Islamska država. Turčija v operaciji ne sodeluje.

Ankara je prav tako v sporu z Bagdadom zaradi vojaške baze, ki jo ima na severu Iraka, čeprav ji iraška vlada za to ni dala dovoljenja.

Turke skrbi tudi, ker v ofenzivi na Mosul sodelujejo tudi šiitske milice. Te so ta konec tedna pregnale Islamsko državo z območij v bližini Tel Afarja, ki je od turške meje oddaljen približno 90 kilometrov. V Tel Afarju živi turkmenska etnična skupnost, ki je delno šiitska, delno pa sunitska.

Erdogan, ki je s svojimi nedavnimi izjavami o demografski sestavi Mosula razjezil iraške šiite, je zagotovil, da bo zaščitil Turkmence, če se bodo milice spravile nanje.

Abadi je danes zagotovil, da so Turčijo obvestili, da bodo obzirni do Tel Afarja in tamkajšnjih skupnosti. "Redne iraške sile iz vseh skupnosti bodo vstopile v mesto," je zatrdil.

Turčijo jezijo tudi oporišča Kurdske delavske stranke (PKK) na severu Iraka. PKK, ki se že desetletja bori za pravice kurdske manjšine v Turčije, nadzoruje območje Sidžarja blizu Tel Afarja.