Nevaren precedens

Obama: Preglasovanje veta v kongresu je "napaka"

M.K./STA
29. 9. 2016, 09.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Ameriški predsednik Barack Obama je v odzivu na kongresno preglasovanje njegovega veta na predlog zakona, ki bi omogočil tožbe proti Savdski Arabiji zaradi napadov 11. septembra 2001, dejal, da je to napaka.

Profimedia
Obama opozarja, da zakon škodi nacionalni varnosti ZDA in izpostavlja državo ter posamezne državljane nevarnosti povračilnih ukrepov.

Kot je dejal, bi sprejetje zakona ustvarilo "nevaren precedens" za posameznike po vsem svetu, da tožijo ameriško vlado. Obama je hkrati še opozoril, da bi zakon omogočil tožbe tudi proti ameriškim predstavnikom, zaradi omogočanja ameriške pomoči tujim skupinam v obliki denarja, orožja ali urjenja.

Odzval se je tudi direktor ameriške obveščevalne agencije CIA John Brennan, ki meni, da je s tem resno "ogrožena nacionalna varnost ZDA".

Ameriški senat je sinoči po pričakovanju gladko porazil veto predsednika Obame na predlog zakona, ki omogoča tožbe sorodnikov žrtev terorističnih napadov proti tujim državam in posameznikom, ki so na takšen ali drugačen način, posredno ali neposredno podprli teroriste.

Proti Obami je glasovalo 97 senatorjev, predsedniku pa je ostal zvest le vodja demokratske manjšine Harry Reid iz Nevade, ki gre po izteku letošnjega mandata v pokoj. Za poraz veta je bilo potrebno zbrati 67 glasov. Enako bo še danes storil predstavniški dom kongresa, kar bo pomenilo, da bo zakon uveljavljen.

Obama je ob vetu pred dnevi sporočil, da ima veliko sočutje do sorodnikov žrtev 11. septembra, vendar pa zakon škodi nacionalni varnosti ZDA in izpostavlja državo ter posamezne državljane nevarnosti povračilnih ukrepov.

Pravice žrtev so pomembnejše

Savdski zunanji minister Adel Al Džubeir je že opozoril ameriške oblasti, da bo Savdska Arabija, če bo zakon odobren, prodala za 750 milijard dolarjev premoženja v ZDA.

Eden največjih zaveznikov Obame, newyorški senator Chuck Schumer, ki bo januarja prevzel vlogo vodje demokratov v senatu, je pred dnevi sporočil, da so pravice žrtev 11. septembra pomembnejše od diplomatskih skrbi in senat je veto odpravil brez večjih težav.

Po sedaj veljavni zakonodaji ZDA se lahko tožbe žrtev terorističnih napadov vlagajo le proti državam, ki jih ima State Department na svojem seznamu podpornic terorizma. Savdska Arabija to uradno ni, čeprav je nesojeni 20. napadalec 11. septembra Zacarias Moussaoui, ki so ga obsodili na dosmrtni zapor, preiskovalcem dejal, da je Al Kaida od kraljeve družine Savdske Arabije v 90. letih prejšnjega stoletja dobila več milijonov dolarjev.

Obamova administracija je sredi julija objavila dotlej zaupnih 28 strani poročila preiskovalne komisije napadov 11. septembra, ki so pokazale, da je Washington preiskoval morebitne povezave med napadi in Savdsko Arabijo, vendar razen številnih sumov, ni našel nič oprijemljivega.