V EU se dela na tem, da pride do podpisa sporazuma Ceta, vendar pa obstaja še nekaj odprtih vprašanj. Sedaj poteka postopek usklajevanja oziroma iskanja načinov, kako bi tovrstne zadržke kar najučinkoviteje naslovili, je dejala državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Sanja Štiglic ob koncu zasedanja Sveta EU za splošne zadeve.
"Upamo, da bomo pravočasno prišli do ustreznih rešitev. Slovenija je imela glede Cete nekatere vsebinske in jezikovne zadržke kot tudi zadržke do sistema za reševanje sporov (ICS)," je spomnila Štigličeva in dejala, da Slovenija išče rešitve, ki bi bile zanjo ustrezne. O podrobnostih ni želela govoriti.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Državni sekretar na slovaškem zunanjem ministrstvu Ivan Korčok, čigar država predseduje EU, je prepričan, da bo Ceta verjetno podpisana na oktobrskem vrhu EU in Kanade. Kot je dejal ob koncu današnjega zasedanja, so se države članice strinjale, da je treba preostali čas izkoristiti za še zadnje priprave.
Ceta sicer ni bila predmet današnje razprave ministrov. Sporazum in z njim povezana odprta vprašanja bodo podrobneje obravnavali ministri za trgovino EU na petkovem neformalnem srečanju v Bratislavi. To bo tudi tema oktobrskega rednega zasedanja trgovinskih ministrov in nato še zasedanja voditeljev EU v okviru Evropskega sveta 21. in 22. oktobra v Bruslju.
Protesti proti Ceti in TTIP
V Bruslju so medtem potekali protesti proti Ceti in sporazumu TTIP, o katerem potekajo pogajanja med EU in ZDA. Na protestih se je zbralo med 10.000 in 15.000 ljudi.