EU je v prizadevanjih za zaustavitev nasilja v vzhodni Evropi, ki je izbruhnilo leta 2014, izvedla več krogov restriktivnih ukrepov. V konfliktu je umrlo več kot 9500 ljudi, kažejo podatki ZN.
Današnje podaljšanje sankcij je povezano z "dejanji proti ukrajinski ozemeljski celovitosti, suverenosti in neodvisnosti".
Zahod obtožuje Rusijo, da podpira proruske separatiste na vzhodu Ukrajine, a Moskva te obtožbe zanika.
Vsa sredstva, ki so jih sankcionirani posamezniki in organizacije morda imeli v EU, ostajajo zamrznjena do 15. marca 2017, prav tako pa je zanje podaljšana prepoved potovanja v države članice EU.
Na seznamu sankcioniranih posameznikov je med drugim namestnik predsednika vlade Dmitrij Rogozin, Putinov svetovalec Sergej Glazjev in milijarder Arkadij Rotenberg, sicer Putinov nekdanji judo partner in eden njegovih najtesnejših sodelavcev.
Ustanove, ki jih zadevajo sankcije, se večinoma nahajajo v separatističnih regijah na polotoku Krim.
Podaljšanje sankcij bo začelo veljati v petek z objavo v uradnem listu EU.
EU je Rusijo prizadela tudi z gospodarskimi sankcijami, ki jih je julija prav tako podaljšala za pol leta do januarja 2017. Te sankcije so vplivale na ruski uvoz ter dostop ruskih bank do evropskih kapitalskih trgov. Morebitni umik gospodarskih sankcij je povezan z dosledno implementacijo mirovnega dogovora za vzhodno Evropo.