Prvi Unicredit

Hrvaško tožijo zaradi prisilne pretvorbe posojil iz švicarskih frankov v evre

G.G./STA
15. 9. 2016, 15.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Banke na Hrvaškem so začele uresničevati grožnjo, da bodo zaradi prisilne pretvorbe posojil iz švicarskih frankov v evre tožile Hrvaško. Država je ukrep sprejela za ublažitev posledic ob odločitvi Švicarjev za sprostitev tečaja franka januarja lani, prvo tožbo proti Hrvaški pa naj bi vložila italijanska banka Unicredit

Reuters
V času uveljavitve zakona oktobra lani je imelo nekaj več kot 53.000 državljanov posojila v švicarskih frankih. Vrednost teh posojil je bila nekaj več kot tri milijarde evrov.

Unicredit, lastnik Zagrebačke banke, naj bi tožbo proti državi Hrvaški vložil na pristojnem sodišču v Washingtonu, poroča zagrebški časnik Jutarnji list. Tožbe so napovedale tudi ostale tuje banke na hrvaškem trgu, Privredna banka Zagreb, Sberbank Europe in Raiffeisen bank Austria pa so lansko jesen zahtevale oceno ustavnosti tega dejanja.

Hrvaški zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Miro Kovač, je danes potrdil, da je bila vložena prva tožba proti Hrvaški in dodal, da se bo poskusila država z bankami dogovoriti. "Poskusili bomo priti do rešitve, ki bo čim manj obremenila proračun, poskusili pa bomo storiti tudi vse, da zavarujemo državljane, ki imajo posojila v švicarskih frankih," je dejal Kovač in dodal, da je bila lanska sprememba zakona o potrošniških posojilih "populističen" in "ne dovolj premišljen" ukrep. Zato bodo morali napeti moči, da bodo zmanjšali škodo. O tem so že stekla številna posvetovanja, med drugim s predstavniki državnega tožilstva, ministrstev za finance in pravosodje ter predsednikom vlade, ki opravlja tekoče posle, Tihomirjem Oreškovićem.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Težava je nastala, ko se je švicarska centralna banka sredi lanskega januarja nepričakovano odločila, da bo sprostila tečaj in je odpravila zgornjo mejo vrednosti za švicarsko valuto pri 1,20 franka za en evro. To je močno podražilo kredite, ki so jih imeli posojilojemalci v frankih. Hrvaška je takoj postavila fiksni tečaj franka pri 6,39 kune, nato pa je aprila letos stekla pretvorba kreditov iz švicarjev v evre.

Banke so to pospremile z oceno, da gre za prisilno konverzijo, ki ne upošteva resnične odplačilne zmogljivosti posojilojemalcev pri vrnitvi dolgov. Poudarile so, da pretvorba predstavlja retroaktiven poseg v obstoječe pogodbe, ter da hrvaška vlada s tem zakonom krši hrvaško ustavo in evropsko zakonodajo.