Skupaj proti pučistom

Putin in Erdogan zakopala bojno sekiro

G.G./STA
9. 8. 2016, 15.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v Sankt Peterburgu sprejel turškega kolega Recepa Tayyipa Erdogana in ob tem po devetih mesecih hladu med državama izrazil željo Moskve in Ankare po obnovitvi odnosov in dialoga. Erdogan pa je izrazil prepričanje, da državi z današnjim in prihodnjimi koraki začenjata novo fazo odnosov.

Profimedia
Stisnila sta si roki, ruski predsednik Vladimir Putin (levo) in turški predsednik Tayyip Recep Erdogan.

Ta obisk kaže, "da si vsi želimo obnoviti turško-ruski dialog in odnose", je po rokovanju z Erdoganom dejal ruski predsednik in dodal: "Danes imamo priložnost v ozkem krogu spregovoriti o celotnem naboru naših odnosov. Vključno z obnovitvijo trgovinskih odnosov in bojem proti terorizmu." Njegov turški kolega pa je povedal: "Verjamem, da bomo s tem korakom in prihodnjimi koraki stopili v povsem drugo fazo."

Erdogan se je medtem Putinu zahvalil za hitro obsodbo poskusa državnega udara v Turčiji 15. julija. Putinov osebni klic dan po spodletelem puču je "osrečil naše ljudstvo", je dejal turški predsednik. Ob tem pa je kritiziral pomanjkljivo solidarnost zahodnih držav, ki jim je očital: "Zahod se je postavil na stran pučistov."

Putin je na to dejal, da je bila Rusija vedno proti ravnanju, ki je v nasprotju z ustavo, "to je naše temeljno stališče". V zvezi s tem je izrazil upanje, da bo turško ljudstvo "ta problem obvladalo ter da bosta zakonitost in ustavnost pod vašim vodstvom znova vzpostavljena".

Prvo srečanje po zaostritvi

Gre za prvo srečanje turškega in ruskega voditelja po zaostritvi odnosov zaradi turške sestrelitve ruskega bojnega letala na mejnem območju med Turčijo in Sirijo novembra lani, za kar se je Ankara morala opravičiti. To je tudi prva pot Erdogana na tuje po spodletelem puču.

Pričakovati je tudi pogovore o obnovitvi gospodarskega sodelovanja, zelo verjetno tudi o obnovitvi projekta izgradnje plinovoda Turški tok, potem ko se je Rusija po vztrajanju Bruslja pri spoštovanju pravil konkurence odpovedala Južnemu toku.

Srečanje Erdogana in Putina Zahod verjetno skrbno spremlja. Tako zaradi zaostrenih odnosov z Rusijo spričo ukrajinske krize, kot zaradi ohlajanja odnosov s Turčijo po spodletelem vojaškem udaru.