Severna Koreja je raketo izstrelila iz zahodnega mesta Unyul ob 7.50 po lokalnem času (0.50 po srednjeevropskem). Raketa je nato prepotovala okoli 1000 kilometrov in končala v Japonskem morju. V Seulu predvidevajo, da je šlo za raketo tipa rodong, ki spada med rakete srednjega dosega.
V ZDA so severnokorejsko dejanje takoj obsodili in napovedali, da so pripravljeni braniti sebe in svoje zaveznike. Kot je poudarila tiskovna predstavnica State Departmenta, je odločenost ZDA braniti Južno Korejo in Japonsko "železno trdna". Napovedala je tudi odziv ZDA v okviru Združenih narodov na "ta provokativna dejanja Severne Koreje".
Na izstrelitev se je z obsodbo odzval tudi japonski premier Shinzo Abe. "To je resna grožnja varnosti naše države. Tega groznega dejanja ne moremo tolerirati," je dejal Abe.
To je bilo prvič po letu 1998, da je severnokorejska raketa priletela v japonsko izključno gospodarsko cono - morski pas, v katerem Japonska izvaja določene pravice in sploh prvič, da je končala na vzhodni strani Japonske.
Izstrelitev severnokorejske rakete je bila očitno razkazovanje moči v luči načrtovanega nameščanja ameriškega protiraketnega ščita v regiji in dejanje nasprotovanja skupnim vojaškim vajam med ZDA in Južno Korejo, ki so napovedane v tem mesecu.
Prejšnji teden je novi severnokorejski zunanji minister Ri Yong-Ho zagrozil tudi z morebitnim novim jedrskim testom, kar pa da je odvisno od tega, kako se bodo obnašale ZDA. Pred tem je ameriški državni sekretar John Kerry posvaril Pjongjang pred resnimi posledicami, če bo nadaljeval preizkuse svojih jedrskih in raketnih zmogljivosti, kar je Varnostni svet ZN prepovedal.