Brutalna vojna

Sirsko mesto Sarakeb napadli s klorom

M.K./STA
2. 8. 2016, 17.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Na obmejno mesto Sarakeb na severu Sirije je helikopter v ponedeljek popoldne odvrgel sode, v katerih naj bi bil po navedbah zdravnikov in reševalcev klor. Prizadetih je okoli 30 ljudi, predvsem žensk in otrok.

Twitter
Zdravniki so potrdili 28 primerov zastrupitev, med njimi so predvsem ženske in otroci.

Krivca za napad še niso našli, obe strani v sirskem konfliktu pa so v preteklosti že obtožili uporabe kemičnega orožja, kar sta zanikali.

"Vemo, da gre za klor, saj so nas v preteklosti že napadli z njim, zato poznamo njegov vonj in simptome. Potrdili smo 28 primerov zastrupitev, med njimi so predvsem ženske in otroci," je za BBC dejal zdravnik Abdel Aziz Barreh, ki dela v Sarakebu.

Profimedia

Predstavnik Sirske civilne obrambe je za Reuters dejal, da je napad vplival na 33 ljudi. Organizacija, ki združuje prostovoljne reševalce, pa je sporočila, da gre najverjetneje za klor, a tega ne morejo potrditi.
Po navedbah BBC so simptomi zastrupitve s klorom vnete oči, razdražena koža, težave z dihanjem in nastanek krvave pene okoli ust. Konvencija o kemičnem orožju prepoveduje njegovo uporabo v bojne namene.

Sarakeb je del pokrajine Idlib, kjer so v ponedeljek sestrelili ruski vojaški helikopter s petimi ljudmi na krovu. Transportni helikopter so sestrelili s tal, potem ko je dostavil človekoljubno pomoč v oblegano mesto Alep. Vsi na krovu so umrli.

Krvava bitka za Alep

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Južno obrobje Alepa je že nekaj dni prizorišče silovitih spopadov. Okoli Alepa, ki velja za glavno bojišče v sirski državljanski vojni, se medtem bije krvava bitka. Sile režima sirskega predsednika Bašarja al Asada so julija prekinile zadnjo oskrbovalno pot v mesto, zaradi česar je od sveta odrezanih ostalo 300.000 ljudi.

Islamistični uporniki so v nedeljo sprožili ofenzivo na mesto, s katero želijo prekiniti obleganje. Kot je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice, ki ima mrežo informatorjev na tleh, upornike na jugozahodnem obrobju mesta sedaj le še nekaj kilometrov loči od soborcev na vzhodu mesta.

Rusija zavrača pozive Washingtona k zadržanosti v Siriji

Rusija je danes zavrnila poziv ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja, da se v Siriji vzdrži ofenzivnih operacij in da to doseže tudi pri sirskem režimu. Kot so sporočili z ruskega zunanjega ministrstva, je ton Kerryjevega poziva nesprejemljiv.

"Takoj ko je prišlo do realnega napredka v boju proti teroristom, ki sta ga ob naši podpori dosegli sirska vlada in vojska, so se Američani začeli zatekati k nekorektnim metodam z zahtevami, da ustavimo boj proti teroristom," je izjavil namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov.

"To je povsem neprimerno," je dodal in ZDA obtožil nudenja kritja upornikom in njihovim džihadističnim zaveznikom v Alepu na severu države, ki ga oblegajo sile sirskega režima.

Kerry je v ponedeljek izjavil, da bi se morali Rusija in sirski režim vzdržati ofenzivnih operacij. "Ključno je, da Rusija tako sebe kot sirski režim vzdrži ofenzivnih operacij, tako kot je naša odgovornost, da dosežemo, da opozicija ne izvaja tovrstnih operacij," je dejal.