Svet

Po humanitarnih koridorjih z vzhoda na zahod Alepa

G.G./STA
30. 7. 2016, 14.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Več deset družin naj bi uporabilo humanitarne koridorje in z vzhodnega dela sirskega mesta Alep, ki ga obvladujejo uporniki, prebegnilo na zahod, ki je pod nadzorom vladnih sil. S temi navedbami skušajo sirske oblasti utišati očitke, da humanitarni koridorji niso učinkoviti.

Profimedia
Razrušene ulice Alepa.

Do evakuacije družin je prišlo 48 ur za tem, ko je Rusija napovedala odprtje treh humanitarnih koridorjev, o katerih bi civilisti in uporniki, ki želijo položiti orožje, lahko zapustili mesto oziroma prišli v njegov zahodni del. Ker pa se je bombardiranje nadaljevalo, je koridorje po navedbah opazovalcev uporabila le peščica ljudi.

"Dobrodošlico so jim izrekli pripadniki vojske in jih z avtobusi prepeljali v začasna zavetišča," je ob evakuaciji družin sporočila sporočila sirska tiskovna agencija Sana. Dodala je, da je med prebežniki tudi nekaj žensk, starejših od 40 let.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Agencija je ob tem objavila fotografije več deset ljudi, predvsem žensk in otrok, ki hodijo mimo vojakov in avtobusov. Državna televizija pa je predvajala posnetke, na katerih so bili po njenih navedbah prebivalci, ki so se selili iz vzhoda na zahod mesta. Evakuacijo prebivalcev je potrdil tudi Sirski observatorij za človekove pravice, ki pa ni navedel števila oseb. Sana je navedla tudi, da so se nekateri "oboroženi moški z vzhodnih sosesk Alepa" spreobrnili v pripadnike vojske.

Združeni narodi (ZN) so Rusijo v minulih dneh pozvali, naj upravljanje begunskih koridorjev prepusti njihovim strokovnjakom. ZN ima namreč z zagotavljanjem humanitarne pomoči precej več izkušenj, zaradi česar je za to nalogo bolj primerna, so navedli.

Alep je od sredine leta 2012 razdeljen na zahodni del pod nadzorom vladnih sil in vzhod pod nadzorom upornikov. Slednji je od 7. julija nenehno oblegan s strani vladnih sil, ki želijo z ofenzivami prekiniti še zadnjo uporniško oskrbovalno pot. Humanitarne organizacije ob tem opozarjajo na možnost humanitarne katastrofe, saj v vzhodnem delu mesta v pomanjkanju še vedno živi okoli 250.000 ljudi.