Rio ni dober za vaše zdravje, te dni sporočajo naslovnice svetovnih časopisov. Če vas ne bodo dobili teroristi, se bodo pa morda nad vas spravili oboroženi roparji. Ali pa virus zika. Ali bakterije v onesnaženi vodi. Nekaj vas bo že našlo. Morda bi bilo bolje ostati doma, namigujejo številni članki. Bodo olimpijci, paraolimpijci in turisti letos v Riu res trepetali za življenje? Ali pa gre samo za zganjanje neupravičene, senzacionalistične panike?
Dobrodošli v peklu
Da ima Brazilija hude težave s pripravo iger, da nič ne gre po načrtih, so poročali že pred letom dni in več, ampak takrat se je zdelo, da je še dovolj časa, da se bo vse uredilo. Zdaj pa časa zmanjkuje, nedorečenega, nedokončanega in nerešenega je pa še veliko. In vse manj upanja, da bo do olimpijskih (od 5. do 21. avgusta) in paraolimpijskih iger dober mesec pozneje (7. do 18. septembra) vse rešeno. V prireditev iger so vložili 11 milijard dolarjev. Kar je še vedno nekaj milijard premalo.
Konec junija, šest tednov pred začetkom iger, je prekipelo policistom v Riu, pa so se postavili na mednarodno letališče z velikim napisom: »Dobrodošli v peklu. Policisti in gasilci ne dobijo plače, kdor pride v Rio, ni varen.« Brazilijo pesti najhujša gospodarska kriza od tridesetih let prejšnjega stoletja, guverner države Rio je rezal, kjer je mogel, tudi pri policiji. Odkrhnil je tudi 20 odstotkov proračuna za OI. In potem vzdihnil: »Lahko da bomo imeli krasne olimpijske igre, a če ne bo določenih ukrepov, bo lahko vse skupaj velik polom.« Država še vedno čaka na že odobreni zvezni denar.
Medtem so policisti že nekaj časa brez plač, ki hudo zamujajo, zmanjkuje jim denarja za pisarniške potrebščine, za čistila, celo za toaletni papir. Sprejemajo donacije, so sporočili. Če imate kaj toaletnega papirja ali pa morda kakšen kuli odveč … Helikopterji ne letijo, na cesti je samo polovica vozil policije v civilu, da prihranijo pri bencinu. Tudi veliko število vojakov in policistov na ulicah med olimpijskimi igrami je pravzaprav rezultat varčevanja, je opozoril neki strokovnjak za varnost – da niso dovolj vložili v varnostno tehnologijo, trdi. Ta bi bila bistveno bolj učinkovita kot uniforme na ulicah.
Policisti niso edini, ki svarijo pred prihodom v Rio. Ko je na poti na letališče pod streli roparjev umrla sedemnajstletnica, je nogometaš Rivaldo na Instagramu sporočil: »Stvari postajajo vsak dan hujše. Vsem, ki so nameravali med olimpijskimi igrami obiskati Brazilijo, svetujem, da ostanejo doma. Tu tvegate življenje.«
Tri. Čajne. Žličke
Pomanjkanje denarja je upočasnilo stvari tudi na drugih področjih. Odprtje nove proge podzemske železnice so vedno znova prestavljali, zdaj naj bi progo, ki bo povezovala olimpijsko vas in plažo Ipanema, odprli samo štiri dni pred začetkom iger – kar je veliko premalo časa, da bi pošteno testirali tako zahteven sistem. Cena je medtem živahno rasla, od načrtovanih 1,6 milijarde dolarjev na 2,9 milijarde. Policija že preiskuje sume korupcije.
Aprila je močan val zrušil del januarja odprte kolesarske steze. Pri tem sta umrla dva človeka. Na lahki železnici med mestom in letališčem se je že drugi dan obratovanja sesul električni sistem. Pravkar odprta obalna avtocesta je že polna lukenj in razpok.
Vnaprej posvarjen je vnaprej oborožen
Za slovenske obiskovalce OI je slovensko veleposlaništvo v Braziliji pripravilo odlična in zelo izčrpna navodila, v katerih sistematično obdelajo vse, kar se vam lahko na potovanju zoprnega zgodi, in vam svetujejo, kako ravnati. Veliko nevšečnosti si lahko prihranite, če jih boste prebrali že pred potovanjem in si nekaj stvari (na primer kopije dokumentov in različna zavarovanja) pripravili že vnaprej. Priloženi so telefonske številke za klice v sili, naslovi bolnišnic ... Priporočajo tudi izpolnitev obrazca z vašimi podatki, da vam bodo v sili laže pomagali.Vse najdete na naslovu www.brasilia.embassy.si v zavihku Informacije za popotnike.
Novinarji so lani odkrili, da niti na enem od olimpijskih vodnih prizorišč voda ni varna, povsod so našli visoke vrednosti virusov in bakterij iz človeških iztrebkov. Olimpijcem in paraolimpijcem je grozilo, da bodo plavali, veslali in jadrali po greznici. Jadralci v zalivu Guanabara so se pritoževali, da po vodi plavajo mrtve živali, odvrženi kavči in plastične vrečke. Večina odplak v Braziliji ni prečiščena, po odprtih jarkih se stekajo v reke in potoke. Prireditelji so obljubili, da bodo za čiščenje voda porabili štiri milijarde dolarjev in da bodo zgradili osem čistilnih naprav. Zgradili so eno
Guverner države je priznal, da ni dovolj časa, da bi vode očistili do začetka iger. V nekaterih so namerili 1,7-milijonkrat višje vrednosti virusov, kot jih na primer dovoljujejo na južnokalifornijskih plažah. Športniku, ki zaužije samo tri čajne žličke – TRI. ČAJNE. ŽLIČKE. – vode na katerem od prizorišč, grozi 99-odstotna možnost okužbe, je povedala ameriška strokovnjakinja za viruse. Avstrijski trener jadralne reprezentance je poročal, da so njegovi športniki med pripravami zbolevali. Na petih plažah v Riu – tudi tam, kjer bosta olimpijsko plavanje v odprtih vodah in triatlon – so odkrili superbakterijo, ki ji noben antibiotik ni kos.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Smo že omenili, da obiskovalcem priporočajo pitje ustekleničene vode?
Vsi smo brez moči
Vrstijo se incidenti, ki ne vzbujajo zaupanja v veliko varnost tujcev (domačinov pa še manj). Pred kratkim so s pištolo na cesti v domnevno varni četrti oropali člane avstralske paraolimpijske reprezentance, ki je v Riu na pripravah. To ni bil osamljen primer (res ni bil, oropali so še španske jadralce), se je razjezila voditeljica avstralske reprezenstance in zarohnela: »Zaščitite naše športnike!« Nekatere države bodo problem poskušale rešiti tako, da bodo za svoja moštva same najele varnostnike. Slovenije ni med njimi.
V največjo javno bolnišnico v Riu (eno od petih, v katerih bodo med OI zdravili tudi turiste) je vdrlo približno dvajset do zob oboroženih maskiranih napadalcev, ki so prišli osvobodit aretiranega obstreljenega šefa mamilarskega kartela. In so ga tudi osvobodili. En človek je umrl, dva so ranili. »Brez moči smo,« je poraženo vzdihnil policist, ki je stražil osvobojenega kriminalca, »jaz sem brez moči, vi ste brez moči, prebivalstvo je brez moči.«
Seveda ne bi mogli reči, da ni nihče ukrepal. V favelah, revnih soseskah, so policisti že mesece prej preganjali oborožene tolpe. V zadnjih tednih so zaradi pomanjkanja denarja odnehali. A velik (in že star) problem v Braziliji je tudi policijsko nasilje. Lani je vsak peti umorjeni umrl pod roko policista. Ankete so pokazale, da se v favelah bolj bojijo policistov kot tolp.
Nas imajo vendar vsi radi
Še vedno obstaja tudi možnost okužbe z virusom zika, ampak organizatorji odkrito priznavajo, da to ni njihov najhujši problem. Pravzaprav je histerija okrog zike odvrnila pozornost od hujše nevarnosti, možnosti terorističnega napada.
Ko je po novembrskem napadu v Parizu znan francoski pripadnik Islamske države tvitnil »Brazilija, ti si naša naslednja tarča«, se Brazilci niso posebej vznemirjali. Še pred kratkim so prireditelji samozavestno zatrjevali, da teroristični napad ni zelo verjeten, oni so vendar država, ki skoraj nima sovražnikov, v tuje vojne se ne zapletajo, simpatizerje in pripadnike Islamske države nadzorujejo, zasledili niso nobenih znamenj, da se pripravlja kakšen napad.
Ampak, odgovarjajo drugi, to je precej naiven pogled. Ekstremisti se ne menijo za nevtralnost države, zanje je pomembna predstava – in kaj je boljši in večji oder kot olimpijske igre? Država ima 23.000 kilometrov meje, od tega 17.000 kilometrov po kopnem. Mejo delijo z desetimi državami in zajetnim kosom amazonskega pragozda. Vseh meja se ne da nadzorovati, zato tam poteka živahen promet z mamili in orožjem. Teroristi, če res kaj pripravljajo, so najverjetneje v državi že lep čas. S posebnimi programi taksiste, uslužbence na letališčih in v hotelih učijo, kako prepoznati in prijaviti sumljivo obnašanje. A bolj kot teroristične skupine se bojijo solističnih napadov, ki se jih ne da predvideti in tudi ne preprečiti.
Vse te slabe novice so seveda marsikoga odvrnile od poti v Brazilijo. Na olimpijskih igrah v Riu pričakujejo pol milijona ljudi. Objavili so, da so do maja prodali 67 odstotkov vstopnic – prvotno število ponujenih vstopnic, 7,5 milijona, so zmanjšali na šest milijonov – neuradne številke so precej nižje, nekateri govorijo o manj kot polovici prodanih vstopnic. Država je napovedala, da bo odkupila neprodane vstopnice in jih razdelila šolam.
Neustrašni
Slovenska olimpijska reprezentanca se nevarnosti, ki naj bi jim grozile v Riu, očitno ni ustrašila. Nobeden od športnikov ni izrazil pomislekov zaradi skrbi za varnost ali celo odpovedal udeležbe, poročajo iz Olimpijskega komiteja Slovenije. Posebnih varnostnih ukrepov ne načrtujejo, pravijo, »saj smo prepričani, da bo organizator poskrbel za varnost, kot je treba. Bosta pa ves čas iger v brazilski prestolnici dva pripadnika slovenske policije, ki bosta del mednarodnega tima in bosta vodstvo reprezentance o najpomembnejših zadevah s področja varnosti tudi obveščala.«
Slovenskim športnikom ne bodo najemali lastnih varnostnikov kot nekatere druge (bogatejše) države, o tem, kako se ubraniti virusa zika, pa so udeležence OI obvestili že pred časom. Pozneje so se »zdravniki medicinske ekipe Rio 2016 skupaj s strokovnjaki Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana odločili vsem članom olimpijske reprezentance Rio 2016 ponuditi možnost testiranja krvnega vzorca pred odhodom v Brazilijo in po prihodu iz nje. Namen testiranja je ugotoviti, ali je med bivanjem v Braziliji prišlo do okužbe z virusom zika. Koristni pa so lahko tudi za pomoč pri diagnostiki morebitnih drugih okužb.«