Kancerogeni pesticid

Bruselj podaljšal dovoljenje za glifosat

M.K./STA
29. 6. 2016, 17.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Evropska komisija je za 18 mesecev podaljšala dovoljenje za uporabo spornega pesticida glifosat, čeprav članice unije niso dosegle potrebne večine za tak korak. Slovenija je predlog o podaljšanju uporabe spornega pesticida podprla.

arhiv
Glifosat se nahaja tudi v hrani, ki jo jemo v Evropski uniji!

Trenutno dovoljenje za ta najbolj uveljavljeni pesticid v kmetijstvu, ki pa naj bi bil po nekaterih opozorilih rakotvoren, se izteče v četrtek.

Članice unije kljub večkratnim poskusom niso dosegle kvalificirane večine za podporo 12- do 18-mesečnemu podaljšanju dovoljenja za uporabo spornega pesticida, zato je končna odločitev padla na komisijo.

Neuradno sta Francija in Malta glasovali proti podaljšanju. Sedem držav, med njimi Nemčija, Italija in Avstrija, so se glasovanja vzdržale. 19 držav, med katerimi naj bi bila tudi Slovenija, so predlog komisije podprle.

Evropska komisija se je zdaj odločila, da bo dovoljenje podaljšala do konca 2017, v vmesnem obdobju pa naj bi Evropska agencija za kemikalije (Echa) objavila mnenje o morebitni rakotvornosti glifosata. Odločitev za podaljšanje je v torek ob robu zasedanja ministrov za kmetijstvo razkril pristojni komisar za zdravje Vytenis Andriukaitis, dokončno pa so jo komisarji sprejeli danes.

Slovenija je v skupini 19 držav, ki so predlog komisije o podaljšanju uporabe spornega pesticida podprle.

Iz Bruslja so po podaljšanju sporočili, da bodo pri nadaljnjih korakih v celoti upoštevali mnenje Eche. Ob tem je komisija članicam predlagala omejitev pogojev uporabe glifosata, okrepitev nadzora nad uporabo tega pesticida pred žetvijo in zmanjšanje uporabe na posebnih področjih, kot so javni parki in igrišča. Komisija tudi obžaluje, da se članice niso bile sposobne dogovoriti.

Okoli uporabe glifosata se krešejo mnenja. Kritiki opozarjajo na morebitno rakotvornost herbicida, ki je najpogosteje uporabljen herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu, na trgu pa je od leta 1974.