"Te vaje ne prispevajo k izgradnji ozračja zaupanja in varnosti na kontinentu," je v Moskvi dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov.
Vojaška vaja Anakonda 2016 se je uradno začela v ponedeljek, danes pa tudi taktično z vajo 2000 poljskih, britanskih in ameriških padalcev. Skupaj bo na vaji, ki bo tekla do 17. junija, sodelovalo 31.000 vojakov tako iz zaveznic kot tudi partnerskih držav, kot sta skandinavski Finska in Švedska, pa tudi Ukrajina in Gruzija. Največ, kar 14.000 vojakov pa bo iz ZDA.
Prvič sodeluje tudi slovenska vojska
Na Anakondi, ki sicer poteka vsaki dve leti, letošnja, že šesta zapovrstjo, pa je najobširnejša v zadnjih 25 letih, prvič sodeluje tudi Slovenska vojska. Pripadniki 1. brigade sodelujejo v vodstvu vaje in obveščevalni celici, večina udeležencev pa je iz čete za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo (JRKBO) 1. brigade, ki bodo skupaj s hrvaškimi in poljskimi oblikovala mednarodno četo JRKBO, so sporočili iz Slovenske vojske.
Namen vaje je med drugim pomiriti zaskrbljenost vzhodnih članic zavezništva zaradi aktivnosti Rusije v bližnji Ukrajini. Poljski obrambni minister Antoni Macierewicz je v ponedeljek v govoru ob začetku vaje opozoril na "posebno težak položaj na vzhodni strani" zavezništva, na meji z Rusijo.
V Rusiji, ki sicer od izbruha ukrajinske krize pred dvema letoma izvaja že skoraj rutinske vojaške vaje na svoji zahodni meji, opozarjajo, da Anakonda ne bo koristila odnosom med Rusijo in Natom. Peskov je opozoril, da je stopnja nezaupanja že zdaj velika.