Sporazum

Razkrito: želijo izsiliti prodajo prepovedanih GSO

T.L, STA
2. 5. 2016, 14.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Iz delov objavljenega sporazuma je razvidno, da ZDA v pogajanjih o čezatlantskem trgovinskem in naložbenem sporazum močneje pritiskajo na EU, kot je bilo znano.

Profimedia
Različna mnenja glede prostotrgovinskega sporazuma med EU in ZDA.
Evropski poslanec Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) je v odzivu na danes objavljene dokumente o prostotrgovinskem sporazumu TTIP, poudaril, da so se strahovi in dvomi o sporazumu izkazali za utemeljene in upravičene. Razkritja po njegovem pričajo, da ZDA želijo spremeniti demokratični in pravni sistem unije.

Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je objavila dele čezatlantskega trgovinskega in naložbenega sporazuma (TTIP), o katerem se v strogi tajnosti pogajajo ZDA in Evropska unija. Iz njih je med drugim razvidno, da ZDA v pogajanjih močneje pritiskajo na EU, kot je bilo znano doslej.


Za Evropo nižji standardi, na policah tudi GSO?

Greenpeace svari, da Evropi po sklenitvi sporazuma grozijo precej nižji okoljevarstveni standardi od teh, ki veljajo sedaj.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo



T.i. načelo preventive, ki zdaj velja v EU in dovoljuje le proizvode, ki dokazano ne škodujejo ljudem in okolju, naj bi zamenjalo v ZDA veljavno načelo tveganja. Po tem načelu bi lahko v Evropi tržili tudi sporne in v številnih evropskih državah, tudi Sloveniji, prepovedane gensko spremenjene organizme (GSO), dokler ne bo dokazano, da so škodljivi.

Grožnje z blokado

Iz dokumentov je med drugim tudi razvidno, da Washington grozi z blokado olajšanega izvoza evropskih avtomobilov na ameriški trg, če EU ne bo privolila v uvoz večjega števila ameriških kmetijskih proizvodov, piše nemški Süddeutsche Zeitung, ki mu je Greenpeace posredoval dokumente.

Iz dokumentov tudi izhaja, da ZDA ne želijo upoštevati želje EU, naj iz sporazuma izločijo mehanizem ISDS, po katerem bi lahko velike korporacije pred svojimi sodišči tožile države članice, ki bi ovirale njihove interese s svojo zakonodajo.

Greenpeace je že v nedeljo posredoval 248 strani dokumentov nemškemu časniku Süddeutsche Zeitung ter medijskima hišama WDR in NDR. Številni, ki so si med pogajanji smeli ogledati dokumente, ki so sicer strogo varovana skrivnost, so potrdili, da gre za nedavne dokumente.

Z objavo dokumentov s pogajanj so navadni državljani prvič dobili neposreden vpogled v pogajanja. Doslej so od začetka pogajanj pred tremi leti v javnost curljale samo govorice o podrobnostih sporazuma. Vpogled v pogajanja imajo namreč le nekateri predstavniki ZDA, EU in nevladnih organizacij, a morajo o vsebini dokumentov molčati.

Doslej so od začetka pogajanj pred tremi leti v javnost curljale samo govorice o podrobnostih sporazuma.

Odločitve v rokah korporacij

"Čas je, da osvetlimo ta pogajanja. Težko pridobljeni napredek na področju varovanja okolja zapravljajo za zaprtimi vrati," je dejala Faiza Oulahsen iz organizacije Greenpeace Nizozemska, ki je v javnost spustila dokumente.  "Če vam je mar za okolje, živali, delavske pravice in zasebnost na internetu, bi vas moralo skrbeti glede vsebine teh dokumentov. Pri sporazumu TTIP gre za prenos moči z ljudi na velika podjetja," so zapisali v nizozemski pisarni Greenpeacea. 


"Ti dokumenti dokazujejo to, pred čemer smo opozarjali že dlje časa. TTIP bo v položaj tistih, ki bodo sprejemali odločitve, postavil velike korporacije, kar bo škodljivo za okolje in javno zdravje," je opozoril direktor Greenpeace EU Jorgo Riss

Organizacija Greenpeace je prepričana, da bi morala Evropska komisija priznati, da o pogojih v pogajanjih ni ustrezno obveščala javnosti, pogajanja pa bi morali začeti znova.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost