V poročilu je organizacija preučila stanje 35 prizorišč po vsej državi, tudi nekdanje tovarne in skladišča železniških postaj. Polovica teh mest ni imela ne elektrike ne tekoče vode, tretjine prebežnikov pa v sistemu javnega zdravstva niso niti zaznali.
"To je nevidna populacija, ki jo institucije ignorirajo," je povedal predsednik organizacije Loris De Filippi ter dodal, da začasne namestitve prebežnikov redno praznijo, možnosti alternativne namestitve pa ni.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Organizacija še navaja, da Italija ni dosegla zadostnega napredka pri širitvi sprejemnih azilnih kapacitet. Ob koncu minulega leta je bilo v Italiji za iskalce azila na voljo 110.000 mest, medtem ko je država v obdobju 2014-2015 prejela 148.000 prošenj.
Po navedbah organizacije MSF so se italijanski sprejemni namestitveni centri izognili "paralizi" le zato, ker se je večina migrantov, ki so pristali na obalah Italije, odpravila naprej proti severu Evrope.
Med 320.000 zabeleženimi prihodi prebežnikov prek morja v obdobju 2014-2015, jih je manj kot tretjina vložila prošnjo za azil v Italiji.