Predlog uvaja dva oddajna časa radijskih postaj, dnevnega in nočnega. V času vsakega od njih bi nacionalne radijske postaje morale predvajati najmanj 40 odstotkov slovenske glasbe, komercialne postaje pa najmanj 20 odstotkov.
Razlika med nacionalnimi in komercialnimi postajami
Po 86. členu veljavne novele bi morale radijske postaje med 6. in 19. uro predvajati najmanj 60 odstotkov celodnevnega deleža slovenske glasbe, ki za javni radio znaša najmanj 40 odstotkov vse predvajane glasbe, za radio s programom posebnega pomena najmanj 25 odstotkov, za komercialni radio pa najmanj 20 odstotkov.
Veljavni zakon v prehodnih določbah predpisuje, da morajo radijske postaje navedene obveznosti začeti izpolnjevati s 1. julijem. Zato so v SMC pohiteli s pripravo popravkov, da bi tako zagotovili, da bodo zakon lahko izpolnjevale tudi komercialne radijske postaje, je v izjavi za medije v DZ danes pojasnil poslanec SMC Dragan Matić, sicer tudi predsednik odbora DZ za kulturo.
Dva oddajna časa
Predlagana sprememba uvaja dva oddajna časa, dnevnega med 6. in 18. uro in nočnega med 18. in 6. uro. Kot je povedal Matić, bi morale po predlogu spremembe nacionalne radijske postaje v vsakem od teh dveh oddajnih časov zagotoviti 40-odstotni delež slovenske glasbe, komercialne radijske postaje pa 20-odstotni delež.
Konkretno to pomeni, da bo od 100 predvajanih skladb moralo biti na nacionalnem radiu v slovenskem jeziku najmanj 40 predvajanih skladb, na komercialnih postajah pa 20 skladb. S to spremembo želijo predlagatelji poenostaviti določbe zakona, saj bi bilo aktualne predpisane deleže v dnevnem oddajnem času po njegovi oceni včasih težko izpolnjevati, saj je v dnevnem času več pogovornih vsebin.
Matić je še napovedal, da bo na to temo že v kratkem sklical sejo parlamentarnega odbora za kulturo. Predlagatelji za obravnavo predloga sprememb zakona predvidevajo skrajšani postopek.
Radiji odslej najmanj 40 oziroma 20 odstotkov slovenske glasbe
Skupina poslancev s prvopodpisano vodjo poslancev SMC Simono Kustec Lipicer je vložila predlog spremembe zakona o medijih.