Svet

Abdeslama bo Belgija izročila Franciji

J.P./STA
31. 3. 2016, 19.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Belgija je odobrila izročitev glavnega osumljenca za teroristične napade v Parizu novembra lani Salaha Abdeslama Franciji.

Salah Abdeslam

"Ker se je Salah Abdeslam strinjal, da se ga izroči Franciji, je zvezni sodnik danes sprejel formalno odločitev (...) Izročitev je mogoča," so sporočili iz urada belgijskega državnega tožilstva.

26-letnega Abdeslama, ki je veljal za najbolj iskanega moškega v Evropi, so aretirali 18. marca v Bruslju, ko je bil že štiri mesece na begu po novembrskih terorističnih napadih v Parizu, v katerih je umrlo 130 ljudi.

V Belgiji rojenega francoskega državljana Abdeslama je belgijska policija prijela v dramatični policijski akciji v Bruslju. Abdeslam je bil ob prijetju neoborožen, ujeli pa so ga, ko so ga policisti zadeli v nogo. Preiskovalcem je povedal, da se je nameraval razstreliti na stadionu Stade de France v Parizu, a si je v zadnjem trenutku premislil. Po terorističnih napadih v Bruslju z belgijskimi preiskovalci Abdeslam ni več govoril.

Abdeslama so prijeli nekaj dni pred bruseljskimi terorističnimi napadi, v katerih je umrlo 32 ljudi, več kot 300 ljudi je bilo ranjenih.

Pariz, Bruselj

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Abdeslama povezujejo z vsaj dvema samomorilskima napadalcema v Bruslju, Khalidom El Bakraouijem, ki se je razstrelil na postaji bruseljske podzemne železnice, in Najim Laachraouijem, drugim samomorilskim napadalcem na bruseljskem letališču, ki se je v preteklosti skupaj z Abdeslamom peljal na Madžarsko.

Khalid El Bakraoui je v Bruslju najel stanovanje. V preiskavi po napadih v belgijski prestolnici so v tem stanovanju našli Abdeslamove prstne odtise.

Belgijski zunanji minister Didier Reynders je nedavno dejal, da naj bi Abdeslam načrtoval tudi napade v Bruslju. Drug Abdeslamov odvetnik Sven Mary je minuli teden dejal, da Abdeslam ni vnaprej vedel za napade v Bruslju 22. marca.