Svet

Ugrabitelj potniškega letala je nosil lažni pas z razstrelivom

J.P./STA
29. 3. 2016, 08.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Ugrabitev egiptovskega letala se je na letališču v Larnaki na jugu Cipra končala brez prelite krvi. Ciprska vlada je sporočila, da je policija aretirala ugrabitelja. Pred tem je letalo družbe Egyptair zapustilo zadnjih sedem talcev.

Seif Eldin Mustafa bo do izročitve ostal v priporu na Cipru.

Prva fotografija ugrabljenega letala

Na krovu Airbusa A320 na notranjem letu MS 181 iz Aleksandrije v Kairo je bilo po podatkih letalske družbe 81 ljudi. Po podatkih egiptovskega ministrstva za civilno letalstvo je bilo med njimi 21 tujcev, od tega osem Američanov, štirje Britanci, štirje Nizozemci, dva Belgijca, Francoz, Sirec in Italijan. To naj bi bila že osma ugrabitev, povezana z letalsko družbo EgyptAir.

Osebni motiv in ne terorizem

Kapitan letala Omar Al-Gammal je po ugrabitvi vzpostavil stik s kontrolo zračnega prometa in zahteval dovoljenje za izreden pristanek zaradi ugrabitve.

Trenutek, ko je predal pismo za nekdanjo ženo.

Pristanek na Cipru naj bi zahteval ugrabitelj, Seif El Din Mustafa (imel naj bi tako egiptovsko kot ameriško državljanstvo), star 27 ali 28 let, ki je po vzletu sporočil, da nosi pas z eksplozivom, in zagrozil, da se bo razstrelil. Egiptovski minister Šerif Fati je v času dogajanja dejal, da še ni jasno, ali je pas z eksplozivom pravi ali lažen, da pa so zaradi varnosti potnikov in članov posadke delovali, kot da je pravi. Kot se je izkazalo pozneje, je bil pas lažen. 

Po podatkih letalske družbe je bilo na letalu 81 ljudi.

Najprej je zahteval politični azil na Cipru in prevajalca. Po besedah prič je napadalec odvrgel pismo, napisano v arabščini. Menda je hotel, da ga dostavijo njegovi nekdanji ženi, državljanki Cipra. Ciprski predsednik Nikos Anastasiades je povedal, da ugrabitev ni bila povezana s terorizmom - po nekaterih poročilih bi moški le rad stopil v stik s svojo nekdanjo ženo. Po poročanju več tiskovnih agencij se je ugrabitelj predal sam, saj je iz letala prišel z dvignjenimi rokami. Sprehodil se je do dveh policistov, ki sta ga pregledala, nato pa odpeljala. Iz ciprskega zunanjega ministrstva so pozneje sporočili, da je moški "nestabilen".

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Namesto v Kairo je letalo, ki je vzletelo v Aleksandriji, poletelo proti Cipru.

V egiptovskem zunanjem ministrstvu so Seifa El Din Mustafo označili za idiota.

Ugrabitelj ni postavil zahtev

Letališče v Larnaki so zaprli, vse lete pa preusmerili na letališče Pafos na zahodnem delu Cipra. Na Cipru so zaradi incidenta vzpostavili krizni štab.

Nekdanja ciprska evropska komisarka za izobraževanje Androulla Vassiliou je na Twitterju kmalu po pristanku letala zapisala, da naj bi ugrabitelj policiji dejal, naj z letališča umakne policijska vozila, v zameno pa naj bi obljubil, da bo izpustili ženske in otroke.

Iz kabine pristalega letala je pobegnilo več ljudi, kar si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku.

Že osma ugrabitev

Gre sicer že za osmo ugrabitev letala družbe Egyptair od leta 1976. To je tudi že deseto ugrabljeno letalo, ki je pristalo na letališču v Larnaki. Med drugim je tam pristalo leta 1981 ugrabljeno letalo jugoslovanske družbe JAT.

Trije hrvaški državljani, oboroženi s pištolo in nožem, so ugrabili letalo, ki je bilo na poti iz takratnega Titograda oz. današnje Podgorice v Beograd. Ugrabitelji so zahtevali, da letalo pristane v Izraelu. A ta je opozoril, da bo letalo sestrelil, saj z Jugoslavijo takrat ni imel diplomatskih odnosov. Zato je letališče pristalo v Larnaki, kjer je med dramo s talci en potnikov sprožil lažni požarni alarm, med paniko pa je uspelo vsem 78 potnikom in sedmim članom posadke pobegniti, ciprska policija pa je aretirala ugrabitelje.