Svet

Beda, obup in razčlovečenje

M.J.
15. 3. 2016, 14.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Na stotine migrantov, ki so tvegali svoja življenja med prečkanjem reke na poti v Makedonijo, so oblasti naložile na tovornjake in odpeljali nazaj v Grčijo.

Reuters

Na stotine migrantov, ki so tvegali svoja življenja med prečkanjem deroče reke, da bi s tem vstopili v Makedonijo, so oblasti zbrale in jih pripravile na vrnitev državi, od koder prihajajo. V tem primeru je to Grčija.

Približno 2.000 beguncev se je odločilo, da zapustijo grški migrantski kamp, kjer so bili več dni ujeti v izredno slabih razmerah.

Po več kot šestih prehojenih kilometrih preko blatnih polj, so nosili otroke, porivali vozičke in tudi ljudi v invalidskih vozičkih. Nato pa je nastopilo prečkanje globoke in deroče reke, da bi na drugi, makedonski strani, dosegli prostor brez ograje.

Toda kmalu po tem, ko so uspeli prečkati deročo reko, so jih obkrožili makedonski vojaki in jih posadili na vojaška vozila. Makedonske oblasti so pozno včeraj sporočile, da sta vojska in policija že pričela z vračanjem migrantov.

Približno 30 novinarjev, vključujoč Reutersovega fotografa, ki so sledili toku migrantov, so oblasti prav tako pridržale in odvedle na policijsko postajo Gevgelija. Policijski predstavnik je dejal, da jih bodo izpustili le pod pogojem, da plačajo 500 € kazni za kršitev zakona in nezakonit vstop v državo.

Nevarno popotovanje je včeraj zahtevalo življenje treh beguncev, med njimi tudi noseče ženske. Njihova trupla so oblasti potegnile iz vode blizu makedonske meje. Toda že nekaj ur kasneje se je približno 2.000 beguncev, med drugim ženske z majhnimi otroci in celo osebe v invalidskih vozičkih, podalo preko deroče reke. Povod temu naj bi bile informacije, da na drugi strani ni ograje.

Dramatične fotografije prikazujejo, kako so se ob prečkanju držali za vrv, napeto preko vode in si medsebojno pomagali. Po prečkanju so si privoščili počitek blizu grške vasi Chamilo in se proti Makedoniji odpravili v upanju, da jim bo uspelo priti v bogatejše evropske države, kot je na primer Nemčija.

Naj spomnimo. Makedonija je v prejšnjem tednu prepovedala vstop migrantom, s čimer so jih prisilili v načrtovanje novih, še nevarnejših poti, preko katerih si želijo vstopiti v severne države Evrope.