Svet

Mogherinijeva bo aprila obiskala Teheran

STA
14. 3. 2016, 11.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini bo 16. aprila obiskala Teheran, je sporočila ob prihodu na srečanje zunanjih ministrov EU v Bruslju. Namen obiska je okrepiti vezi z državo po uspešnem izvajanju jedrskega dogovora. Ministri bodo razpravljali o tem, na katera vprašanja in sektorje naj se osredotoči EU v odnosu z Iranom.

Reuters
Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Ferderica Mogherini.

Razprava o krepitvi vezi z Iranom bo po napovedih virov pri EU osredotočena na energijo, trgovino, migracije in mednarodni položaj Irana, ki bi moral po mnenju unije igrati odgovornejšo vlogo v regiji.

Mogherinijeva ob prihodu ni omenila iranskih preizkusov izstrelitve balističnih raket, zaradi katerih ZDA Teheran svarijo pred novimi sankcijami.

Britanski zunanji minister Philip Hammond pa je opozoril, da bi morala unija jasno povedati, da se Iran še naprej obnaša nesprejemljivo, in da ne bi smela biti zadržana glede tega.

Slovaški zunanji minister Miroslav Lajčak pa je o teh preizkusih dejal, da je treba najprej preučiti, kaj se je zgodilo, nato pa odločiti o odzivu.

Mogherinijeva je bila nazadnje na obisku v Iranu julija lani, kmalu potem ko so se Velika Britanija, Francija, Nemčija, Kitajska, ZDA in Rusija odločile za odpravo nekaterih sankcij proti državi v zameno za dogovor o omejitvi njenega jedrskega programa.

Sankcije lahko sicer mednarodna skupnost v primeru kršitve jedrskega dogovora zelo hitro znova uvede.

Ministri tudi o odnosih z Rusijo

Zunanji ministri EU bodo danes v Bruslju razpravljali tudi o odnosih z Rusijo. Razprava naj ne bi bila osredotočena na sankcije niti na migracije, čeprav severna migracijska pot iz Rusije na Finsko uniji povzroča skrbi.

V razpravi o Rusiji, prvi te vrste od januarja lani, naj bi članice potrdile enotnost glede trenutne politike do države in njeno nadaljnje izvajanje. Pričakovati je tudi izjavo ob drugi obletnici priključitve Krima Rusiji.

Več ministrov, na primer slovaški minister Lajčak in litovski minister Linas Linkevičius, je ob prihodu na zasedanje dejalo, da ne pričakujejo sprememb v politiki unije do Rusije.

Linkevičius je sicer poudaril, da bi morala EU trezno pogledati na odnos z Rusijo in da so argumenti vojaške moči v zunanji politiki nesprejemljivi.

Tudi vodja britanske diplomacije Hammond je izpostavil, da EU ne sme pozabiti, kakšen izziv je Rusija za evropske vrednote in varnost.

Hammond je ob tem ruskega predsednika Vladimirja Putina pozval, naj obvlada svoje sirske "varovance". Poudaril je, da od Putina pričakuje, da bo obvladal sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki ga podpira vojaško in politično, saj se trenutno zdi, da ga ne.

Nekateri ministri, na primer vodja francoske diplomacije Jean-Marc Ayrault, so ob prihodu znova izpostavili nujnost čimprejšnje vzpostavitve vlade narodne enotnosti v Libiji. Ayrault je ob tem poudaril, da bo Francija, če dogovora o vladi ne bo kmalu, podprla sankcije proti tistim, ki ga ovirajo.

Ministri bodo danes s posebnim predstavnikom ZN za Libijo Martinom Koblerjem znova razpravljali o prizadevanjih za vzpostavitev vlade narodne enotnosti. Unija pripravlja sankcije proti trem libijskim političnim voditeljem zaradi spodkopavanja političnega procesa, ki naj bi jih uvedla, če ne bo preboja.

Španski zunanji minister Jose Manuel Garcia-Margallo y Marfil pa je ob prihodu izpostavil razpravo o migracijah. Minuli ponedeljek na izrednem vrhu EU in Turčije po njegovih besedah ni bilo nikakršnega dogovora, le izjavo so sprejeli voditelji članic EU.

Španski minister je kritičen do načrtovanega migracijskega dogovora EU in Turčije, češ da je nesprejemljiv in v nasprotju z mednarodnim pravom. Španija po njegovih besedah obsoja možnost kolektivnega izgona ali vračanja, saj ima vsak prebežnik pravico do individualne obravnave.