Spolni zločini in napadi na civiliste, ki so jih izvajali lani med konfliktom v Južnem Sudanu, bi lahko zaradi sistematičnosti in razširjenosti predstavljali zločine proti človečnosti, po poročanju nemške tiskovne agencije dpa opozarjajo ZN.
Visoki komisar ZN za človekove pravice Zeid al Husein je zatrdil, da so posilstva množično uporabili kot orožje ter da je te zločine mednarodna javnost praktično prezrla.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V poročilu urada visokega komisarja so zapisali, da so sicer vse strani v južnosudanskem konfliktu izvajale resne kršitve človekovih pravic, a da največjo odgovornost nosijo vladni akterji.
"Kredibilni viri nakazujejo, da so skupine, povezane z vlado, namesto plačila dobile dovoljenje za posiljevanje. A tudi opozicijske in kriminalne skupine so napadale ženske in dekleta," so zapisali v poročilu.
Po osamosvojitvi od Sudana leta 2011 je v Južnem Sudanu konec leta 2013 izbruhnila državljanska vojna med silami predsednika Salva Kiirja in privrženci njegovega političnega nasprotnika Rieka Macharja. Kljub avgusta lani sklenjenemu mirovnemu dogovoru med vlado in uporniki se nadaljujejo spopadi in zločini. V nasilju je bilo ubitih več deset tisoč ljudi, več kot 2,3 milijona jih je moralo zapustiti domove.