Svet

Bodo hrvaški vojaki napoteni na slovensko-hrvaško mejo?

STA
4. 3. 2016, 12.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Hrvaška vlada je potrdila spremembe zakonov o nadzoru državne meje in obrambi, ki hrvaški vojski omogočajo, da v izjemnih varnostnih in humanitarnih primerih pomagajo policiji pri nadzoru meje. Kot so poudarili v vladi, bodo vojaške sile na meji posredovale le izjemoma in po navodilih policije.

Reuters
Napetosti in konflikti da, vojna ne, menijo.

Današnja odločitev je odziv na begunsko krizo in na razmere v soseščini, je dejal hrvaški notranji minister Vlaho Orepić. Izpostavil je, da zakonske spremembe obravnavajo izredne situacije, ko je treba pomagati policijskim enotam pri nadzoru meje.

"Izjemoma, ko ministrstvo ali predsednik vlade ocenita, da je to potrebno iz varnostnih ali humanitarnih razlogov, lahko oborožene sile pomagajo pri varovanju državne meje, na način, ki je predpisan z zakonom o obrambi," je Orepić prebral spremenjeno besedilo zakona o nadzoru državne meje.

Hrvaški minister za obrambo Josip Buljević je pojasnil spremembe zakona o obrambi, s katerimi so določili, da lahko hrvaške oborožene sile posredujejo ob državni meji na zahtevo policije v skladu z zakonom o nadzoru državne meje.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

V zakonu o obrambi so še zapisali, da odločitev o uporabi vojske na meji sprejme hrvaška vlada na predlog ministra za obrambo ob predhodnem soglasju predsednika republike.

Premier Tihomir Orešković je zatrdil, da bo vlada vojake na mejo napotila le v primeru, če bo policija potrebovala pomoč. Spomnil je, da je Slovenija že angažirala svoje vojake ob meji in da imajo tudi v Srbiji možnost uporabe vojske na meji.

"To ne pomeni, da bomo že jutri aktivirali vojake, ampak zakonske spremembe omogočajo uporabo vojske, če bo treba pomagati policiji ob meji," je dejal.

Izpostavil je tudi dobro koordinacijo in komunikacijo med Avstrijo, Slovenijo, Hrvaško, Srbijo in Makedonijo pri spopadanju z begunsko krizo. Pojasnil je, da ni bilo nobenih napetosti, ko sta Avstrija in Slovenija omejili število vstopov beguncev na svoje ozemlje.

Na ponedeljkovem vrhu EU z Turčijo Orešković pričakuje spremembo strategije, ki naj bi v naslednjih tednih prinesla občutno zmanjšanje begunskega vala v Evropo.