Pri obtožbah, ki jih navaja poročilo generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona, gre za spolne napade, spolne odnose v zameno za darila in spolne odnose z mladoletniki. Vse te zlorabe so v skladu s smernicami za mirovne sile ZN prepovedane.
To poročilo je prvo, ki javno razgrinja narodnost vojaških in policijskih pripadnikov misij svetovne organizacije, na katere letijo obtožbe o zlorabah. Preiskava oz. obravnava teh je v pristojnosti držav, iz katerih prihajajo ti pripadniki.
Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, naj bi zaradi tega obstajala velika možnost, da vojaški in policijski pripadniki ZN za zagrešene zlorabe ne bodo kaznovani.
Na vojaške pripadnike misiji ZN se sicer nanaša 38 obtožb, na policijske 16. Petnajst se jih nanaša na civilno osebje. Te so ZN preiskali.
Vojaki in policisti, na katere so leteli z dokazi podkrepljeni očitki o spolnih zlorabah, preiskava katerih pa še ni stekla, prihajajo iz Kameruna, DR Konga, Maroka, Nigerije, Južne Afrike, Kanade, Ruande, Senegala in Moldavije.
Očitki o spolnih zlorabah so leteli tudi na vojake in policiste iz Nemčije, Slovaške in Gane, a zanje ni bilo dokazov. Skupaj so očitki leteli na sodelavce ZN na 10 mirovnih misijah, pri čemer je z 22 primeri domnevnih spolnih zlorab na prvem mestu tista v Srednjeafriški republiki, s 16 pa sledi misija v DR Kongo.
Poročilo poziva h krepitvi mehanizmov za klicanje storilcev tovrstnih kaznivih dejanj na odgovornost, vključno z vzpostavitvijo naglih sodišč na samih misijah in zbiranjem vzorcev DNK uniformiranih pripadnikov ZN, ki so obtoženi spolnih zlorab.