V prostovoljni nabor so doslej svoje ekipe in opremo prispevale Belgija, Češka, Finska, Francija, Luksemburg, Nemčija, Španija, Švedska in Nizozemska. Slovenija pa bo v evropski zdravstveni enoti sodelovala v okviru svojih zmožnosti in glede na potrebe v konkretni situaciji, pravijo na ministrstvu za zdravje.
Enota je sicer del nove evropske zmogljivosti za nujni odziv, znane tudi kot prostovoljni nabor, ki deluje v okviru mehanizma EU na področju civilne zaščite. Evropska zdravstvena enota se bo vključila tudi v Svetovno zvezo zdravstvenih delavcev za izredne razmere, ki jo ustanavlja WHO.
V Evropski komisiji so prepričani, da bo nova zdravstvena enota zagotovila hitrejši in bolj predvidljiv odziv v primeru izrednih razmer. Vanjo bodo lahko vključene nujne zdravniške ekipe, strokovnjaki za javno zdravje in usklajevanje zdravstvenih storitev, mobilni laboratoriji za biološko varnost, letala za medicinsko evakuacijo in ekipe za logistično podporo.
"Cilj evropske zdravstvene enote je omogočiti veliko hitrejši in učinkovitejši odziv EU na izredne zdravstvene razmere, ko se te pojavijo. Uporabiti moramo izkušnje, ki smo jih pridobili pri odzivu na ebolo, ko je bila ključna težava mobilizacija zdravstvenih ekip," je v torek dejal evropski komisar za zdravje Christos Stylianides.
Pomembna je hitra napotitev
Ključna težava pri odzivu na izbruh virusa ebole je bila hitra napotitev zdravstvenega osebja ter tudi logistični in upravni izzivi, ki so se posledično povečali. Zato sta Nemčija in Francija konec leta 2014 dali pobudo za ustanovitev t. i. belih čelad, s čimer sta postavili temelje sistema. Evropska zdravstvena enota je zdaj del evropske zmogljivosti za nujni odziv, še pojasnjujejo v Evropski komisiji.
Mehanizem EU na področju civilne zaščite olajšuje medsebojno sodelovanje pri odzivu na nesreče 33 evropskim državam, med njimi 28 državam članicam EU, nekdanji jugoslovanski republiki Makedoniji, Islandiji, Črni gori, Norveški in Srbiji. V postopku pridružitve mehanizmu je tudi Turčija. Te sodelujoče države združujejo vire, ki se lahko dajo na voljo državam po vsem svetu, ki so jih prizadele nesreče. Ko je mehanizem aktiviran, zagotavlja usklajevanje pomoči v Evropski uniji in zunaj nje. Mehanizem upravlja Evropska komisija prek Centra za usklajevanje nujnega odziva.