Svet

Kaj se kuha na Korejskem polotoku? Atomska vojna!

J.P.
19. 2. 2016, 10.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V Severni Koreji menda načrtujejo niz terorističnih napadov zoper svoje južne sosede. Kim Jong Un je baje svoji vojski že ukazal, naj se pripravi na ugrabitve in napade na javni promet in elektrarne Južne Koreje.

Twitter
Številni v Južni Koreji so prepričani, da severna soseda kopiči jedrsko orožje.

Visoki uradnik južnokorejske vlade je ravno v času, ko poskušajo v Južni Koreji uveljaviti protiteroristični zakon, dejal, da »grožnja terorizma še nikoli ni bila večja«.

Iz kabineta južnokorejskega predsednika Parka Guen-hyeja prihaja poziv parlamentu, naj sprejme nov varnostni zakon. Nič nenavadnega, ko pa je njihova soseda pred kratkim izstrelila raketo z dolgim dometov in se ponovno igrala z jedrskim orožjem.

Trenje med država spričo prihajajočih parlamentarnih volitev, na katerih naj bi predsednikova stranka Saenuri ohranila večino, verjetno še ne bo kmalu prišlo h kraju.

Predlog zajema ustanovitev nove protiobveščevalne enote, ki bi izvajala nadzor, analizo in preiskovanje groženj terorističnih napadov radikalnih skupin, obenem pa bi lahko prej omenjena južnokorejska obveščevalna služba spremljala zasebne pogovore.

Eden od argumentov za večji nadzor so tudi ugotovitve južnokorejske obveščevalne službe NIS, češ da je severnokorejski vodja Kim Jong Un svoji vojski zaukazal, da naj se pripravi na ukrepe zoper južno sosedo – domnevno naj bi bile v igri ugrabitve in napadi na civilne cilje.

Zaradi domnevno še nikoli večje grožnje terorizma so nekateri uradniki v Južni Koreji prepričani, da oblastem primanjkuje pooblastil za nadzor, na račun česar pa da trpi obramba pred terorističnimi napadi. Vendar pa zakonodaja, ki jo trenutno premlevajo v Južni Koreji, ni bila zasnovana zgolj s severno sosedo v mislih, čeprav se številni bojijo, da ta kopiči jedrsko orožje. Predlog zajema ustanovitev nove protiobveščevalne enote, ki bi izvajala nadzor, analizo in preiskovanje groženj terorističnih napadov radikalnih skupin, obenem pa bi lahko prej omenjena južnokorejska obveščevalna služba spremljala zasebne pogovore. Zakonodaji nasprotujejo liberalne stranke opozicije, ki trdijo, da NIS ni politično nepristranska. Ta ima za sabo že dobršno mero političnih škandalov, nikakor pa se ne more otresti slovesa, da je zgolj politično orodje tistega, ki greje predsedniški stolček.