Svet

Trump sedaj v sporu tudi s papežem Frančiškom

STA
18. 2. 2016, 22.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Papež Frančišek je na poti iz Mehike proti Rimu menil, da Donald Trump ne more biti kristjan, če govori o deportacijah milijonov in gradnji zidu. Vodilnega republikanskega predsedniškega kandidata je to močno razburilo in je papeževo izjavo označil za sramotno ter menil, da ga za svoje namene izkoriščajo Mehičani.

arhiv svet24
Trump se je na papeževo kritiko predvidljivo hitro odzval.

"Oseba, ki razmišlja le o gradnji zidov, kjerkoli že bodo in ne o gradnji mostov, ni kristjan. Tega ni v evangeliju," je povedal papež, ko so ga novinarji vprašali o newyorškem milijarderju, ki navdušuje republikanske volivce po ZDA. Papež je dodal, da se ne bo vpletal v to, koga naj volijo Američani, ampak zanj človek, ki govori takšne stvari, ni kristjan.

Trump je kampanjo začel z napovedjo izgona milijonov nezakonitih priseljencev iz ZDA. Mehičane je obtožil, da so posiljevalci in morilci, njihove voditelje pa prebrisanega služenja denarja na račun Američanov. Napoveduje tudi, da bo na meji zgradil velik zid z velikimi vrati, skozi katera bo najprej ljudi pregnal, potem pa povabil nazaj.

Trump se je na papeževo kritiko predvidljivo hitro odzval, saj je zelo občutljiv na kritike. "Noben voditelj, še posebej ne verski voditelj, ne bi smel imeti pravice dvomiti v vero drugega človeka. To je sramotno. Ko bo Islamska država napadla Vatikan, ki je, kot ve vsak, glavna trofeja za IS, vam lahko obljubim, da si bo papež še močno želel in molil za to, da bi bil Donald Trump predsednik ZDA," je dejal.

Dodal je, da so Mehičani v zadnjih dneh papeža pokvarili s kritikami na njegov račun in da ga izkoriščajo kot marioneto, zaradi česar bi jih moralo biti sram.

Papež, ki je dajal vtis, da ne pozna Trumpa in njegovih izjav, je dejal, da noben človek, ki govori o izgonu in zidu ni kristjan. Na Trumpovo kritiko o marioneti pa je odgovoril, da je Aristotel človeka opredelil kot politično žival. "Torej sem vsaj človek. Če sem pa marioneta, ne vem. Mogoče. To prepuščam presoji ljudi," je dejal.

Trump trdi, da je odličen kristjan, na njegovo stran pa se je postavil tudi Jerry Fallwell, vodja svoje cerkve v ZDA, ki je zaslovel z izjavami, s katerimi se je spustil na raven islamskih skrajnežev. Za teroristične napade 11. septembra 2001 v ZDA je obtožil feministke in homoseksualce, ki so razjezili Boga in napad na ZDA je bil zaslužen.

Po plazu kritik in grožnjah, da bo ostal brez vernikov in vira dohodka, se je Fallwell opravičil in se odločil, da so bili za napad na ZDA le krivi teroristi. Fallwell med letošnjo kampanjo za razliko od ostalih krščanskih skrajnežev podpira Trumpa, v odzivu na papeževo kritiko Newyorčana pa je ocenil, da je papež prestopil mejo dovoljenega. "Jezus ni nikoli dajal navodil političnim voditeljem, kako naj vodijo svojo državo," je menil Fallwell, ki ta nasvet sicer izjemno redko upošteva.

Papež je na poti domov komentiral tudi nekatera druga pomembnejša vprašanja in predvsem z mnenjem glede kontracepcije je spet razburil konservativni del lastne Cerkve. Papež je dejal, da je splav absolutno zlo in zločin, kar je nekaj podobnega, kar počne mafija.

"Po drugi strani pa izogibanje nosečnosti ni absolutno zlo," je odgovoril papež na vprašanje, ali morda kontracepcija ni manjše zlo od rojstva prizadetega otroka zaradi virusa zika. Omenjeni virus naj bi škodoval zarodkom in povzročal rojstva otrok z majhnimi glavami. V nekaterih državah Latinske Amerike pa oblasti sedaj ženskam priporočajo, naj ne zanosijo.

Papež se je dotaknil tudi razkritja zveze med papežem Janezom Pavlom II. in poljsko filozofinjo Anno Tereso Tymieniecko. Njuno dopisovanje so odkrili v poljski nacionalni knjižnici in raziskovalci na podlagi pisem sklepajo, da je bila filozofinja malce zaljubljena v papeža. Ta pa je odnos držal na razdalji. Frančišek je dejal, da je za prijateljstvo vedel in ne vidi problema.

"Tudi papeži potrebujejo zdravo in radostno prijateljstvo z ženskami. Moški, ki ni sposoben dobrega prijateljstva z žensko, marsikaj zamuja," je dejal Frančišek, ki osebno ceni nasvete žensk, ki na stvari gledajo drugače kot moški. "Prijateljstvo ni greh. Greh je romantična zveza z žensko, ki ni moški. Razumeš?", je papež odgovoril na vprašanje.