Svet

Japonci grozijo, da jo bodo sestrelili

STA
3. 2. 2016, 09.52
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Severna Koreja bi morala opustiti načrte za izstrelitev rakete, ki naj bi v vesolje ponesla satelit, sta danes opozorili sosednji Južna Koreja in Japonska. Združeni narodi pa so potrdili, da so seznanjeni z načrtovano izstrelitvijo.

Južna Koreja in Japonska svarita Severno Korejo pred izstrelitvijo rakete (fotografija je simbolična).

Namestnik južnokorejskega urada za nacionalno varnost Cho Tae Yong je posvaril, da bi bila za sredi meseca načrtovana izstrelitev izziv. "Resno opozarjamo Severno Korejo, da bo plačala visoko ceno", če bo ostala pri svojih načrtih.

Japonski obrambni minister Gen Nakatani je dejal, da naj bi raketa letela blizu japonskega otoka Okinava in da je vojski ukazal, naj jo sestreli, če bo ogrožala japonsko ozemlje.

"Izsiljena izstrelitev rakete bi bila v nasprotju z resolucijami Varnostnega sveta ZN in velika provokacija, kar zadeva varnost Japonske," pa je poudaril japonski premier Shinzo Abe na seji parlamentarnega odbora.

Kitajska, edina prava zaveznica režima v Pjongjangu, je izrazila zaskrbljenost zaradi severnokorejskih načrtov. "Menimo, da ima Severna Koreja pravico do miroljubne uporabe vesolja, vendar bi morale v tem trenutku za to njeno pravico veljati omejitve iz resolucij Varnostnega sveta ZN," je izjavil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lu Kang.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Združeni narodi so potrdili, da so seznanjeni z namero Pjongjanga o izstrelitvi rakete s satelitom med 8. in 25. februarjem. Kot je povedal tiskovni predstavnik ZN Farhan Hak, so bile o tem obveščene tri agencije ZN, pristojne za varnost v pomorstvu, civilno letalstvo in telekomunikacije. "Trenutno pozorno spremljamo razvoj dogodkov in smo v tesnem stiku z zainteresiranimi stranmi in mednarodnimi organizacijami," je pojasnil.

Kitajska, edina prava zaveznica režima v Pjongjangu, je izrazila zaskrbljenost zaradi severnokorejskih načrtov.

ZDA pa so ocenile, da bi bila izstrelitev severnokorejske rakete provokacija. "Mednarodna skupnost bi tak korak Severne Koreje razumela kot novo neodgovorno provokacijo in jasno kršitev zavez," je izpostavil tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest.

Izstrelitev severnokorejske rakete bi po jedrskem poskusu minuli mesec pomenila drugo večjo kršitev resolucije ZN v zadnjem času. Resolucija Severni Koreji prepoveduje uporabo tehnologije balističnih raket, ZN pa so po zadnji severnokorejski izstrelitvi rakete dolgega dosega decembra 2012 uvedli sankcije proti Pjongjangu.

Severna Koreja je sicer 6. januarja izvedla četrti jedrski poskus, ki ga je svet ostro obsodil. Varnostni svet ZN je na izrednem zasedanju istega dne napovedal uvedbo dodatnih ukrepov proti tej državi, njen poskus pa so označili kot grožnjo mednarodnemu miru in varnosti.