Postavitev žičnate ograje na meji s Hrvaško je namreč med krajani obmejnih območij sprožila precej nezadovoljstva, še posebej v Metliki in Črnomlju. Člani tamkajšnje civilne pobude so tako pripravili zahtevo za presojo ustavnosti oz. zakonitosti dela zakona o nadzoru državne meje. Varuhinji človekovih pravic so predlagali, naj jo vloži na ustavno sodišče, prav tako pa naj vladi posreduje predlog za odstranitev ograje iz rezilne žice na slovensko-hrvaški meji.
Pri varuhu so si vzeli čas, da so pobudo preučili, odločitev pa bo Nussdorferjeva sporočila na današnji novinarski konferenci, namenjeni aktivnostim v zvezi z begunsko problematiko.
Begunska problematika pa razburja tudi krajane Kidričevega, kjer država načrtuje morebitno postavitev begunskega centra. Tamkajšnji krajani ideji močno nasprotujejo in napovedujejo, da bodo to namero preprečili tudi z državljansko nepokorščino.
Tako so se ob obisku državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Boštjana Šefica že zbrali na protestu, danes pa nameravajo na ministrstvo odnesti tudi okrog 5000 podpisov proti begunskemu centru. Predstavnike krajanov bo, kot so pojasnili na ministrstvu, sprejel Šefic.