"Včasih odpor pomeni vztrajati, včasih pa pomeni, da odideš," je na Twitterju zapisala ministrica, sicer priljubljena političarka pri socialistih predsednika Francoisa Hollanda, a tudi priljubljena tarča kritik desnih republikancev.
Hollande je za njenega naslednika že imenoval Jean-Jacquesa Urvoasa, sedanjega predsednika parlamentarne komisije za pravna vprašanja, da bo "izvedel ustavno reformo", so sporočili iz francoskega pravosodnega ministrstva.
Hollande je po terorističnih napadih v Parizu 13. novembra, v katerih je bilo ubitih 130 ljudi, zahteval reformo ustave s sprejemom niza ukrepov, med drugim tudi možnost odvzema državljanstva, s čimer naj bi okrepili varnost v državi.
Veliko francoskih državljanov je namreč odšlo oz. še vedno odhaja v vrste Islamske države in na bojišča v Sirijo in Irak. Tudi napadalci v Parizu naj bi se urili v Siriji in nato v Franciji izvedli pokol.
"Odvzem državljanstva tistim, ki slepo pobijajo"
Danes naj bi dokončno besedilo predloga ustavnega zakona o izrednih razmerah in odvzemu državljanstva pred pristojnim parlamentarnim odborom predstavil premier Manuel Valls. "Odvzem francoskega državljanstva tistim, ki slepo pobijajo druge Francoze v imenu ideologije terorja, je močno simbolično dejanje proti tistim, ki so se sami izključili iz narodove skupnosti," je dejal pred tem.
Ta ukrep je očitno povzročil velike delitve znotraj vlade. Taubira je namreč tik pred objavo napovedala, da tega v končnem naboru ukrepov ne bo, ker naj bi bil diskriminatoren, a jo je Hollande očitno tik pred zdajci povozil.
Omenjena ustavna reforma naj bi sicer omogočila tudi, da bi z razglasitvijo izrednih razmer policija dobila pooblastila za izvajanje hišnih preiskav in aretacije ljudi brez sodnega nadzora. Razprava v francoska narodni skupščini naj bi se začela v začetku februarja.