Še vedno sicer več kot šest milijard ljudi živi v državah, ki imajo resne probleme s korupcijo. Več kot dve tretjini od skupno 168 držav, kolikor jih je zajetih v raziskavi, je doseglo manj kot 50 točk na lestvici od 0 - kar je najbolj koruptivno - do 100 - kar je praktično povsem transparentno in čisto.
Letos je najboljši rezultat z 91 točkami znova dosegla Danska, ki je bila na vrhu tudi lani. Sledijo Finska (90), Švedska (89), Nova Zelandija (88) in Nizozemska (87).
Vse države v vrhu imajo enake značilnosti - visoko stopnja svobode medijev; dostop do podatkov o porabi javnih sredstev, tako da javnost ve, od kje denar prihaja in čemu je namenjen; visoko stopnjo integritete nosilcev javnih funkcij; in da sodišča ne razlikujejo med revnimi in bogatimi ter da je pravosodje resnično neodvisno od drugih vej oblasti, pojasnjujejo v TI.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Kje je Slovenija?
Slovenija je s 60 prejetimi točkami (dve več kot lani) napredovala za štiri mesta na 35. mesto, za Ciprom, Izraelom in Litvo (61 točk) ter pred Španijo (58) in Češko (56). Na ravni EU se je izmed 29 članic uvrstila na 18. mesto, z nekoliko podpovprečno oceno, ki je za EU znašala 67 točk. V EU so se sicer najslabše odrezale Grčija, Romunija (po 46 točk), Italija (44) in Bolgarija (41).
V svetu sta se na rep lestvice uvrstili Somalija in Severna Koreja z vsega 8 točkami. Sledita Afganistan (11) in Sudan (12). Na repu lestvice so sicer večinoma države, ki so vpletene v krvave in dolgotrajne konflikte. Kar pet od desetih najbolj koruptivnih držav spada med deset najmanj varnih držav na svetu.
V Afganistanu so na primer poniknili milijoni dolarjev, ki so bili namenjeni za obnovo države, kar močno spodkopava prizadevanja za mir v tej državi, ki jo že štiri desetletja pretresajo vojne in spopadi.
Katerim državam se je položaj najbolj spremenil?
Relativno gledano se je položaj na lestvici najbolj poslabšal Braziliji, ki je nazadovala za sedem mest na 76. mesto, rezultat pa se ji je znižal za pet točk na 38. V zadnjih štirih letih velike padce beležijo še Libija (161. mesto/16 točk), Avstralija (13. mesto/79 točk), Španija (36. mesto/58 točk) in Turčija (66. mesto/42 točk).
Na drugi strani pa se je položaj vidno izboljšal v Gvatemali (123. mesto/28 točk), Šrilanki (83. mesto/37. točk) in Gani (56. mesto/47 točk). Te države so po ocenah TI tudi s protestnimi akcijami državljanov dale močan signal tudi ostalim, da je "korupcijo mogoče premagati, če se sodeluje".
"Da bi izkoreninili zlorabo oblasti, podkupovanje in razkrili tajne posle, morajo državljani sodelovati in povedati svojim vladam, da jih imajo dovolj," so pozvali v organizaciji.