Svet

Predebelih 41 milijonov otrok, mlajših od pet let

STA
25. 1. 2016, 15.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes opozorila, da je zaskrbljujoče veliko število otrok predebelih. Po svetu ima prekomerno telesno težo ali je debelih 41 milijonov deklic in dečkov, mlajših od pet let, izhaja iz poročila posebne komisije WHO.

"Otroci z debelostjo bodo verjetno ostali debeli tudi kot odrasli, zato tvegajo kronične bolezni," so poudarili avtorji poročila komisije za odpravo otroške debelosti. Ta trenutni trend bi lahko izničil številne napredke v zdravju, ki so prispevali k daljši življenjski dobi.

V poročilu so dodali, da se epidemije otroške debelosti ni obravnavalo kot resnega problema javnega zdravja. A po dveh letih raziskav v več kot 100 državah so avtorji poudarili, da imajo pri tem, da se trend obrne, ključno vlogo vlade in svetovni zdravstveni organi.

Po zadnjih podatkih WHO je sicer delež debelih otrok ali otrok s prekomerno težo v starostni skupini do pet let v letu 2014 dosegel 6,1 odstotka, to pomeni 41 milijonov otrok. Še v letu 1990 jih je bilo nezdravo pretežkih 31 milijonov, to je 4,8 odstotka.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Največji porast debelih otrok ali otrok s prekomerno težo so zabeležili v državah, kjer ima prebivalstvo večinoma nizke ali srednje visoke prihodke. V teh državah se je njihovo število več kot podvojilo - s 7,5 milijona na 15,5 milijona. Samo v Afriki na primer je število takšnih otrok od leta 1990 do leta 2014 naraslo s 5,4 milijona na 10,3 milijona.

Debelost lahko povzroči različne bolezni
Kot izpostavlja poročilo, se države, ki so se in se še vedno soočajo z lakoto, sedaj soočajo tudi s problemom otroške debelosti. Pri nezadostno hranjenih dojenčkih v kasnejši starosti obstaja veliko večje tveganje za debelost, saj več pojedo in imajo bolj sedeč življenjski slog.

Otroško debelost načeloma povzročajo hrana in pijače, ki imajo visoko vsebnost sladkorja, soli in maščob, pa tudi pomanjkanje fizične aktivnosti. Večje tveganje za debelost imajo tudi otroci, ki se rodijo debelim materam ali materam z diabetesom.

Debelost pri otrocih lahko povzroči različne bolezni, vključno s srčno-žilnimi in diabetesom, prav tako pa lahko prispeva k slabšemu šolskemu uspehu in depresiji.

Komisija WHO je ob tem priporočila vladne politike za promocijo zdravega načina prehranjevanja in obdavčitev nezdrave hrane, pa tudi programe, s katerimi bi otroke prepričali v gibanje.