Savdski zunanji minister Adel al-Jubeir je danes napovedal, da morajo vsi iranski diplomati njihovo državo zapustiti v 48 urah.
47 usmrčenih je bilo obsojenih zaradi terorističnih dejanj in spodbujanja nasilja. Med njimi je bil tudi 56-letni al Nimr, oster nasprotnik al Saudove avtokratske sunitske dinastije. Na smrt so ga leta 2014 obsodili zaradi neupoštevanja kraljevih ukazov, nošenja orožja in organiziranja sektaških uporov. Leta 2011 je sicer organiziral tudi protivladne demonstracije proti diskriminaciji šiitov.
Rijad je z usmrtitvami požel številne mednarodne kritike. Najostreje so se zaradi usmrtitve vidnega šiitskega klerika odzvali v Iranu.
"Vlada Savdske Arabije podpira teroristična gibanja in skrajneže, z zatiranjem in usmrtitvami pa onemogoča notranje nasprotnike (...) Za sledenje takšni politiki bo Savdska Arabija plačala visoko ceno," je povedal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Husein Džaber Ansari.
Na navedbe Teherana so se že odzvali v Rijadu. "Savdska Arabija verjame v to, kar počne, in si ne dela skrbi s tem, kaj mislijo drugi," pa je v odzivu na iranske izjave sporočilo savdsko notranje ministrstvo.
Besedni dvoboj med Rijadom in Teheranom se je nadaljeval tudi v nedeljo, potem ko so v soboto zvečer jezni protestniki v iranski prestolnici napadli savdsko veleposlaništvo, ga razdejali in zažgali. Zatem jih je razgnala policija, ki je aretirala 40 osumljencev. Demonstranti so zažgali tudi savdski konzulat v drugem največjem iranskem mestu Mašad.
V Rijadu so se na napad na veleposlaništvo ostro odzvali in takoj poklicali na zagovor iranskega veleposlanika. A v Teheranu so dejali, da Savdska Arabija žanje, kar seje. Savdsko zunanje ministrstvo se je na drugi strani odzvalo s podobnimi besedami in podpiranja terorizma obtožilo Iran.