Sobotna usmrtitev 47 ljudi, obsojenih terorističnih dejanj in spodbujanja nasilja, je močno razburila šiite, zlasti v Iranu, hkrati pa povečala napetosti v regiji. Protesti proti Savdski Arabiji so izbruhnili tudi med Šiiti v Iraku in Bahrajnu.
Najbolj nasilno je bilo v Teheranu, kjer je jezna množica napadla savdsko veleposlaništvo, vdrla v poslopje in ga zažgala. Med posredovanjem policije je prišlo do nasilja, več ljudi je bilo aretiranih.
Posledice napada zaenkrat niso povsem jasne. Iranska tiskovna agencija Isna je objavila fotografije gorečega veleposlaništva. Po navedbah prič je notranjost stavbe uničena. O morebitnih ranjenih ali poškodovanih pa zaenkrat ni poročil.
V Rijadu so se na napad na veleposlaništvo ostro odzvali in takoj poklicali na zagovor iranskega veleposlanika. A v Teheranu so dejali, da Savdska Arabija žanje, kar seje. "Savdska vlada podpira teroristična gibanja in skrajneže, z domačimi kritiki pa obračunava z represijo in usmrtitvami," se je odzval tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Husein Džaber Ansari.
Savdsko zunanje ministrstvo se je na drugi strani odzvalo s podobnimi besedami in podpiranja terorizma obtožilo Iran. "Iranski režim je zadnji na svetu, ki lahko obtožuje druge, da podpirajo terorizem, glede na to, da so država, ki podpira terorizem in ki so jo zaradi tega obsodili Združeni narodi in druge države," je dejal tiskovni predstavnik savdskega zunanjega ministrstva. Hkrati so v Rijadu opozorili, da je tudi Iran lani usmrtil več sto Irancev "brez jasne pravne osnove", še poroča AFP.
Na zaostrovanje napetosti v regiji so se že odzvali tudi v Washingtonu in izrazili zaskrbljenost, da bi usmrtitve šiitov "lahko spodbudile napetosti med ločinama", čeprav čas in razmere terjata ravno nasprotno. Voditelji v regiji bi morali "podvojiti prizadevanja za zmanjševanje napetosti v regiji", so sporočili iz Bele hiše. Hkrati so tudi pozvali Savdsko Arabijo k spoštovanju človekovih pravic, poroča nemška tiskovna agencija dpa.