Spopadi med uporniki in vladnimi silami so se okrepili v številnih ključnih predelih Helmanda ter povzročili zaskrbljenost, da je provinca na robu propada varnosti.
V nenavadni obliki nagovora predsedniku Ašrafu Ganiju je Rasuljar prek Facebooka zaprosil za nujno posredovanje za ohranitev province, ki jo zadnja leta skušajo obraniti britanske in ameriške sile.
"Vem, da vas bo omenjanje te teme prek Facebooka zelo razjezilo," je Rasuljar zapisal v sporočilu Ganiju. "A ne morem biti več tiho, ko Helmand stoji na robu. V zadnjih dveh dneh je bilo ubitih 90 vojakov," je dodal.
Sporočilo je razkrilo neusmiljene podobnosti z varnostno situacijo, ki je vodila do kratkotrajnega padca severnega mesta Kunduz pod talibane septembra letos. Padec Kunduza je pomenil največjo zmago talibanov v 14 letih vojne, navaja AFP.
Padec Helmanda bi pomeni hud udarec za državne sile, ki jih podpira Nato, medtem ko se borijo za zajezitev upora.
Za zdaj odgovora na Rasuljarjevo sporočilo s strani Ganijevega kabineta ni bilo. Obrambno ministrstvo v Kabulu pa ostro zanika, da je Helmand tik pred padcem ali da bi umrlo 90 vojakov. Lokalne oblasti so medtem Rasuljarjeve izjave podprle.
Sicer pa ta mesec mineva eno leto, odkar se je v Afganistanu končala Natova misija Isaf in se preoblikovala v operacijo pod vodstvom afganistanskih sil, ki v usposabljanje lokalnih sil vključuje zaveznice.
Ameriški predsednik Barack Obama je oktobra napovedal, da bo več tisoč ameriških vojakov v letu 2016 ostalo v Afganistanu, kar je nasprotno s prvotnimi načrti o krčenju sil na območju Afganistana, a temu je botrovalo spoznanje, da afganistanske sile niso pripravljene na samostojno delovanje.