Slovenija

Cerar, kaj imaš namesto srca?

M.K.
20. 12. 2015, 14.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Tudi na slovensko-hrvaški meji v Brezovici in v Dragonji je v soboto potekal protestni shod Proti bodeči žici za humano Evropo. Protestniki so pozvali k umiku bodeče žice.

mk
Eden od protestnikov je skušal odstraniti žico.

Na hrvaško-slovenski meji v vasi Brezovica so se minulo soboto dopoldne zbrali vsi tisti, ki nasprotujejo postavljeni bodeči žici med državama. Popoldanski shod pa je potekal ob meji v Dragonji. Ne želijo se opredeliti kot Slovenci, Hrvati ali Italijani ampak kot ljudje, ki jim ni vseeno, da je Istra nasilno razdvojena. »Nisem si mislil da bo Slovenija v Evropski uniji naredila kaj takega. To je prvič, da se na tak način postavlja žica, od leta 1942, ko so jo fašisti postavili okoli Ljubljane,« je povedal Luka Juri, organizator protestnega shoda in dodal: »Begunci so naredili tisoče in tisoče kilometrov, tu v Dragonji bodo morali skozi 5-metrski prepad, in če mislimo, da jih bo ustavila 2-metrska žica...smešno.«

Uporaba žice, kot sredstvo za onemogočanje nadaljevanja begunske poti je nesmisel, saj je na določenih predelih prekinjena, ker so lastnikom tamkajšnjih kmetijskih zemljišč morali dopustiti dostop do vode. Poleg tega, se žico z lahkoto privzdigne s palico in ljudje pod njo normalno nadaljujejo svojo pot. Zato se sprašujejo kdo se finančno okorišča na ta račun.

Barbarsko dejanje

»Odziv ljudi je fenomenalen« so zadovoljni organizatorji iz Facebook skupine Proti bodeči žici v Istri in drugod, ki so opazovali množico opremljeno s plakati,ki so sporočali: »No wars, no wires«, »Ne gremo se vaše vonje«, »Smrt fašizmu, svoboda ljudem«. Postavitev žice so označili kot barbarsko dejanje. Grgorinić Natalija je v imenu organizatorjev na hrvaški strani dejala: »Miro Cerar, kaj imaš ti na mesto srca? Naj te bo sram zaradi te žice.« Organizatorji shoda so napovedali, da je to le prvi v nizu dogodkov ki sledijo, če se slovenska vlada ne odloči o umiku žice. Kot simbol so protestniki s seboj prinesli kartonaste škarje in pojasnili, naj bodečo žico odstrani tisti, ki jo je postavil. Protest so spremljali policisti, ki so morali ob koncu shoda tudi urgirati in pridržati enega od aktivistov, saj sumijo, da je poskušal odstraniti žico.

Bo žica okrepila odnose?

Nekaj dni pred shodom je v Dragonji potekalo tudi srečanje županov istrskih občin iz Slovenije, Hrvaške in Italije. Žica v Istri ruši gospodarsko in turistično ponudbo in kvari sosedske odnose so prepričani župani. Davor Dobrila, sodelavec za mednarodne projekte v Istrski županiji je dejal: »Mislimo, da je žica proti vsem načelom in principom, na katerih temelji enotna Evropska unija.« A kljub temu meni, da žica ne bo skvarila soseskih odnosov: »Glede na številne skupne iniciative za odstranitev žice, bo le-ta še okrepila odnose med dvema narodoma.«

mk
Shod proti žici ob Dragonji.