Obama je v minulih dneh - pred nocojšnjim odhodom na Havaje, kjer bo z družino praznoval božič in novo leto - odgovarjal na napade republikancev, da je njegova protiteroristična politika neučinkovita.
Predsednik kritike zavrača in je odločen vztrajati na svoji poti. To pomeni predvsem bombardiranje iz zraka, posebne enote na terenu ter sodelovanje z zavezniki pri izmenjavi informacij in v boju proti financiranju teroristov. Večjega števila vojakov v Irak ali Sirijo ne bo pošiljal, prav tako zavrača kakršnokoli enačenje teroristov z muslimani in begunci, saj to le koristi teroristični propagandi.
"Ne smemo se vdati strahu ali spremeniti načina življenja. Ne bo jim uspelo, da nas prestrašijo. Premagali smo že večje grožnje, kot je ta, in bomo tudi to," je dejal Obama, pri čemer je verjetno mislil na teroriste Islamske države (IS).
Republikanski kritiki v bistvu ne predlagajo nič drugega kot predsednik, le da uporabljajo ostrejšo retoriko. Nekaj jih predlaga vzpostavitev območja prepovedi letenja, a težava pri tem je, da teroristi nimajo letal. Le osamljeni republikanski predsedniški kandidat Lindsey Graham predlaga, da ZDA v boj v Siriji in Iraku pošljejo po 10.000 vojakov.
Že v ponedeljek je Obama vodil sejo razširjenega Sveta za nacionalno varnost v Pentagonu, sedaj pa še v Nacionalnem protiterorističnem centru. Obakrat je podal kratko, skoraj identično izjavo. O terorizmu sicer mora govoriti zaradi republikanskih predsedniških kandidatov, ki so del Američanov pred prihajajočimi prazniki s terorizmom preplašili bolj, kot bi jih morda dejanski napadi. Zato bo Obama danes na poti na Havaje obiskal še San Bernardino, kjer sta terorista v začetku meseca pobila 14 ljudi in ranila 22.