Svet

Že peta hrvaška diplomatska nota Sloveniji zaradi žice ob meji

sta
11. 12. 2015, 16.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Hrvaško zunanje ministrstvo je danes izročilo novo protestno noto slovenskim diplomatom v Zagrebu zaradi bodeče žice. Kot so izpostavili, je žica "protipravno postavljena na ozemlju Republike Hrvaške, tokrat na prehodni točki Sveti Urban - Kog med hrvaško občino Štrigova in slovensko občino Ormož".

Reuters

Na ta način je prebivalcem na tem obmejnem območju oviran prehod čez mejo, ki je določen s pravili obmejnega režima v sporazumu o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS), so zapisali na spletni strani hrvaškega zunanjega ministrstva.

Kot so opozorili, se mora Slovenija zavedati, da s takšnimi ravnanji prevzema odgovornost tudi za škodo, ki jo ustvarja prebivalcem obmejnega območja, ko jim ovira njihove pravice.

Kot pozitivno so ocenili odstranjevanje bodeče žice s prehodne mejne točke Prhovec - Godeninci (Kocijan), kar so zahtevali v noti 26. novembra, ko so kot sporno omenili tudi žico na prehodni točki Središče ob Dravi - Trnovec.

Zahtevajo tudi odstranitev žice z vseh preostalih zagrajenih prehodnih mejnih točk, kot tudi odstranitev vse žice, za katero menijo, da je na hrvaškem državnem ozemlju.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Današnja hrvaška diplomatska nota je že peta v preteklem mesecu dni. V prejšnjih so tudi opozarjali, da je slovenska bodeča žica postavljena na območjih nekaterih hrvaških katastrskih občin ob reki Sotli.

Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić pa je danes med drugim pozdravila predlog nekaterih slovenskih nevladnih organizacij in javnih oseb za oceno ustavnosti postavitve žičnate ograje ob meji s Hrvaško.

"Vsa čast! Me veseli, da se je to končno zgodilo," je izjavila Pusićeva. Dodala je, da bi se tudi ona podobno obnašala, če bi še naprej opravljala naloge univerzitetne profesorice, medtem ko je kot vodja hrvaške diplomacije odgovorna, da žice ne bi začela postavljati še Hrvaška.

Ponovila je, da žica ne rešuje problema, ampak kvečjemu škodi slovenski družbi.