Sedaj oblasti v Ruandi čakajo, da jim ga bodo izročili, da bi mu sodili, je za nemško tiskovno agencijo dpa povedal ruandski državni tožilec Richard Muhumuza.
Sedaj 53-letnega Ntaganzwaja je Mednarodno sodišče za Ruando obtožilo za genocid in zločine proti človečnosti, sodili pa mu bodo v Ruandi, ki ji je mednarodno sodišče primer predalo leta 2012. Je med devetimi najbolj iskanimi obtoženci za genocid v Ruandi, zanj pa so ZDA razpisale pet milijonov dolarjev (4,6 milijona evrov) nagrade.
Ntaganzwa, ki se je Interpolu izogibal 21 let, je sedaj v Gomi, kjer čaka na izročitev.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Policija v DR Kongu je povedala, da menijo, da je Ntaganzwa, bivši župan mesta Nyakizu na jugu Ruande, v DR Kongo prišel s ponarejenimi dokumenti.
Ruandska vlada tesno sodeluje z državami vzhodne Afrike in Evrope, da bi prijeli še ostalih osem obtožencev, ki so na begu, je povedal Muhumuza. Med njimi so tudi Felicien Kabuga, "financer genocida", Protais Mpiranya, bivši poveljnik zloglasne predsedniške garde in bivši obrambni minister Augustin Bizimana. Tudi zanje so ZDA razpisale po pet milijonov dolarjev nagrade.
V sto dneh brutalnega nasilja skrajnih Hutujcev je bilo v Ruandi leta 1994 ubitih kakih 800.000 ljudi, večinoma Tutsijev in tudi zmernih Hutujcev. Še istega leta je bil v mestu Arusha v Tanzaniji ustanovljeno Mednarodno sodišče za Ruando (ICTR), posebno sodišče Združenih narodov za sojenja najbolj odgovornim za genocid v Ruandi.