V ograji bo sicer očitno zijala osemmetrska luknja, saj je eden izmed lastnikov zemljišč dal jasno vedeti, da zanjo ne bo dal dovoljenja. Zaradi tega bodo na tem delu meje uvedli druge "tehnične in mejnopolicijske ukrepe", je potrdilo notranje ministrstvo.
Avstrija je dela za postavite zapor na meji začela v ponedeljek. Po pojasnilih avstrijskega notranjega ministrstva predelave na mejnem prehodu potekajo na dveh območjih.
Na avstrijskem notranjem ministrstvu kljub upadu števila beguncev v zadnjih tednih pričakujejo, da se bo to najkasneje do pomladi znova povečalo.
Gre za "osnovno območje", kamor bo dostop omejen na način, podoben zapornicam. Na tem območju bo za begunce na voljo 29 zabojnikov. Drugi korak predstavlja postavitev 3,7 kilometra dolge ograje, ojačane s kovinskimi palicami, ki bo v osrednjem delu visoka štiri metre, na obrobju pa le 2,5 metra.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Namen na novo preurejenega mejnega območja je po navedbah notranjega ministrstva na Dunaju zagotoviti urejen prestop beguncev. Pri tem naj bi jim v najboljši možni meri zagotovili varnost.
Za njihovo "orientacijo in pomiritev" bodo uvedli komunikacijski in usmerjevalni sistem, ki se bo začel že na slovenski strani meje. Tako naj bi z velikimi ekrani na primer posredovali podatke o čakalni dobi, s čimer naj bi po mnenju avstrijskega ministrstva tudi povečali občutek varnosti prizadetih.
Ta sistem upravljanja meje naj bi bil edinstven v Evropi in naj bi omogočil "vstop več tisoč beguncem". S preurejenim mejnih prehodom v Špiljah pa naj bi se Avstrija tudi držala vseh "bistvenih pravnih podlag", so še poudarili na tamkajšnjem notranjem ministrstvu. Dnevno naj bi v Špiljah opravili kontrolo do 11.000 ljudi.