Kako so odločili ustavni sodniki, je danes javnosti razkril španski premier Mariano Rajoy, ki je na čelu boja proti neodvisni Kataloniji. Kot je poudaril, je bila odločitev soglasna.
Pred tem so sodniki 11. novembra soglasno odločili, da sprejmejo ustavno pritožbo, ki jo je proti resoluciji vložila španska vlada, in izvajanje resolucije začasno ustavijo. Katalonska vlada je takrat in tudi kasneje vztrajala, da bo s procesom odcepitve ne glede na odločitev ustavnega sodišča nadaljevala.
Neodvisnosti Katalonije naklonjene stranke s predsednikom regionalne vlade Arturom Masom na čelu so si na septembrskih regionalnih volitvah znova zagotovile absolutno večino v regionalnem parlamentu.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Pred slabimi štirimi tedni je nato katalonski parlament pričakovano potrdil resolucijo, s katero je stekel 18-mesečni proces osamosvajanja.
Španska vlada je nemudoma vložila ustavno pritožbo, v kateri je ustavno sodišče pozvala, naj resolucijo in vse njene posledice nemudoma razveljavi. Vlada naj bi v pritožbi tudi zahtevala odstavitev vseh katalonskih funkcionarjev, ki bi se odločitvi ustavnega sodišča uprli.
Katalonija ima 7,5 milijona prebivalcev in svoj jezik ter predstavlja petino španskega BDP. V okviru španske države že sedaj uživa široko avtonomijo na področjih, kot so šolstvo, zdravje in policija. A si je želi še več, še posebej glede davkov. Katalonce namreč moti, da dajejo v Madrid več denarja, kot ga prejmejo.