Svet

Novinarski sindikati ob nadzorih v medijskih hišah zaskrbljeni za usode honorarnih novinarjev

sta
26. 11. 2015, 14.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V novinarskih sindikatih ob današnjih inšpekcijskih nadzorih v medijskih hišah novinarje pozivajo, naj jih obvestijo, če delodajalci ne bi upoštevali inšpekcijskih odločb. Kritično sicer ugotavljajo, da inšpektorji nimajo pravih pristojnosti, na primer da bi odredili zaposlitev delavcev, ki so v prikritih delovnih razmerjih.

V novinarskih sindikatih v izjavi za javnost ob današnjih nadzorih finančnih in delovnih inšpektorjev v več medijskih hišah izražajo pričakovanje, da bo inšpekcijska akcija splošno usmerjena v odkrivanje nezakonite segregacije in diskriminacije na trgu dela. Izpostavljajo, da že približno tretjina vseh novinarjev živi od dela po pogodbah, ki so v resnici prikrito redno delovno razmerje.

Inšpekcijska akcija bo po oceni sindikata novinarjev imela "omejen doseg in učinek". Inšpektorji imajo namreč le možnost visokih finančnih sankcij za delodajalce, ki kršijo zakonodajo, nimajo pa pristojnosti oz. pravice, da bi lahko odredili zaposlitev delavcev, ki so v prikritem delovnem razmerju, izpostavljajo.

"Pričakujemo veliko število odločb, s katerimi bodo inšpektorji naložili delodajalcu ureditev razmerij oziroma jim prepovedali opravljanje dela v prikritem delovnem razmerju," pravijo v sindikatu novinarjev, kjer so zaskrbljeni zaradi morebitnih povračilnih ukrepov delodajalcev, na primer prekinitev pogodb zaradi inšpekcijske odločbe.

Zato vse novinarje in novinarke, ki bi se jim to zgodilo, pozivajo, naj se takoj obrnejo nanje in jim ponujajo možnost sodnega varstva. Vse delodajalce in upravne organe pa v sindikatu pozivajo k sodelovanju za mirno reševanje sporov za ugotovljene primere prikritih delovnih razmerij.