Da je drame s talci po skoraj devetih urah vendarle konec, je popoldne sporočil notranji minister Malija, polkovnik Salif Traore. Kot je še povedal na novinarski konferenci, varnostne sile sedaj skušajo izslediti vse napadalce.
Misija ZN v Maliju navaja 20 ubitih, varnostni viri pa so dejali, da je življenje izgubilo 22 talcev. Med ubitimi naj bi bil tudi Belgijec.
Odgovornost za napad sta po poročanju več medijev prevzeli skupini, povezani s teroristično mrežo Al Kaida.
O tem med drugim poroča arabska televizija Al Džazira, pa tudi mavretanijski portal Al Ahbar, ki govori o skupinah Al Murabitun in Al Kaida v islamskem Magrebu (AQIM). Vodja skupine Al Murabitun je bil znani terorist Mohtar Belmohtar, sicer Alžirec, ki naj bi bil ubit poleti v ameriškem letalskem napadu v Libiji.
Že pred tem so sicer domnevali, da gre za skrajne islamiste, saj naj bi ob napadu vzklikali "Alah je velik".
V hotel v samem središču prestolnice Malija so vdrli zjutraj in zajeli okoli 170 talcev. Po navedbah hotelske verige Rezidor, lastnice Radissona, je bilo zajetih kakih 140 hotelskih gostov in 30 uslužbencev.
Gre za luksuzen hotel, priljubljen med tujci, diplomati in poslovneži, zato ni bilo presenečenje, da je bilo med talci več deset tujcev - po dosedanjih podatkih Indijci, Francozi, Kitajci, Alžirci, Turki, Američani, najmanj dva Nemca, očitno vsaj en Belgijec in zagotovo še kdo.
Vsaj del napadalcev naj bi se do hotela pripeljal v vozilu z diplomatskimi tablicami in se tako izognil običajnim varnostnim ukrepom. Kot je poročala dpa, naj bi pri tem ubili najmanj tri hotelske varnostnike. Koliko točno je bilo napadalcev, zaenkrat ni znano, saj so eni govorili o le dveh, kar očitno ni držalo, nekateri pa o več kot deset.
Po nekaj urah drame s talci so malijske varnostne sile v hotelu sprožile obsežno operacijo. Na pomoč so jim priskočili pripadniki tamkajšnje misije Združenih narodov ter francoski in ameriški vojaki.
Francoski predsednik Francois Hollande je pred tem govoril z malijskim kolegom Ibrahimom Boubacarjem Keito in mu zatrdil, da je Francija pripravljena pomagati "z vsemi svojimi sredstvi na terenu" in "pokazati solidarnost s prijateljsko državo".
Kmalu zatem so francoske posebne enote, vključno s pripadniki paravojaške policije, posebej izurjenimi za reševanje talcev, na ukaz francoskega obrambnega ministra Jean-Yvesa Le Driana že dosegle hotel Radisson in zdaj pomagajo končati dramo s talci.
Na Pentagonu so medtem potrdili, da je predsednik ZDA Barack Obama seznanjen z razvojem dogodkov in da zaenkrat ne morejo izključiti možnosti, da so med talci tudi ameriški državljani. Glede pomoči ameriških vojakov v Bamaku so pojasnili, da ti pomagajo pri umiku civilistov na varne lokacije, medtem ko Malijci "čistijo" hotel napadalcev.