Francija je za pomoč zaprosila na podlagi sedmega odstavka 42. člena Pogodbe o EU, ki govori, da morajo države EU članici, ki jo je doletel oborožen napad na njenem ozemlju, pomagati z vsemi razpoložljivimi sredstvi.
"Pomoč se nanaša predvsem na okrepitev delovanja francoskih varnostnih elementov v obstoječih EU ali ZN misijah na območju Malija ali Srednjeafriške republike," so pojasnili na MZZ in dodali, da Slovenija prošnjo Francije preučuje, o morebitni pomoči pa bo odločila vlada.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zunanji minister Karl Erjavec je danes povedal, da so že opravili pogovor s francoskim veleposlanikom Pierre-Francoisem Mourierjem in se dogovorili o možnostih, kako bi Slovenija lahko razbremenila Francijo. "Dogovor je, da bi morda pomagali z inštruktorji v Maliju. Razmišljamo, da bi tja v okviru operacije EU, ki je že lansirana, napotili pet inštruktorjev," je povedal Erjavec. Slovenija ima sicer v Maliju trenutno tri inštruktorje.
Obenem je poudaril, da bodo to odločitev sprejeli po kriznem sestanku glede migracijske krize, ki ga vodi premier Miro Cerar. Odločitev bo sprejeta danes, je še povedal Erjavec.
Francija je Slovenijo, kot vse ostale članice EU, za pomoč zaprosila po nedavnih terorističnih napadih v Parizu, ki so terjali 130 življenj.