Svet

Ameriška letala nad Džihadističnega Johna

STA
13. 11. 2015, 08.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Ameriška letala so ponoči izvedla napad na mesto Raka, ki velja za glavno mesto džihadistične skupine Islamska država (IS), tarča napada pa je bil t.i. Džihadistični John, brutalni skrajnež, ki je kar pred kamerami obglavljal talce iz zahodnih držav.

YouTube
Emwasi po rodu prihaja iz Kuvajta in da je bil že dlje časa na vizirju britanskih obveščevalnih služb.

Kot je sporočil tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva Peter Cook, je napad uspel, še vedno pa preučujejo njegove rezultate in ugotavljajo, ali je bil Britanec Mohamed Emwazi, znan kot Džihadistični John pri tem ubit, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po poročanju ameriške televizije ABC News, ki se sklicuje na neimenovane ameriške predstavnike, da je bil napad "brezhiben" in da je Emwazi "izhlapel". "Ocenjujemo rezultate za končno potrditev, a po prvih znakih Džihadističnega Johna ni več na tem planetu," je Wall Street Journal navedel neimenovanega ameriškega predstavnika.

Britanski premier David Cameron je sicer dejal, da še ni jasno, ali je bil Džihadistični John ubit. Potrdil je, da je bil tarča ameriškega napada Emwazi in dodal, da je bilo to dejanje samoobrambe in "pravilna stvar".

Džihadistični John je ena najbolj zloglasnih oseb IS
Prvič se je pojavil na videoposnetku, na katerem je obglavil ameriškega talca Jamesa Foleya avgusta lani. Nato pa je sodeloval še pri več podobnih usmrtitvah zahodnih talcev. Na posnetkih je nastopal zamaskiran, a z značilnim britanskim naglasom.

Kot je poročal ameriški časnik Washington Post, je Džihadistični John v Sirijo v vrste IS prišel iz Velike Britanije in deloval v t.i. skupini Beatlesi. Velja za še posebej brutalnega. Po navedbah nekdanjega talca IS je zapornike rad tudi mučil in med drugim uporabljal zloglasno metodo vodnega zalivanja, ko ima žrtev občutek utapljanja.

Britanski BBC je februarja letos poročal, da Emwasi po rodu prihaja iz Kuvajta in da je bil že dlje časa na vizirju britanskih obveščevalnih služb. Kljub temu mu je uspelo zapustiti Veliko Britanijo in se leta 2012 pridružiti teroristom IS.