Izvršni odbor Iaaf bo danes glasoval o usodi ruski atletike, ki se ji zadnji teden pišejo črni časi. Preko 300 strani dolgo poročilo, ki ga je Wada objavila v ponedeljek, Rusom očita, da so kar nekaj let z načrtnim dopingom skrbeli za boljše izide svojih atletov, ob tem pa skrbeli, da pozitivni vzorci niso prišli v javnost. Zaradi omenjenih nepravilnosti si je suspenz že prislužil moskovski protidopinški laboratorij.
Legendarni skakalec v višino, Ukrajinec Sergej Bubka, med drugim tudi podpredsednik Iaaf, se je sicer izrekel proti kolektivni kazni za celotno rusko reprezentanco, po njegovem mnenju in mnenju še nekaterih vidnih športnikov in funkcionarjev je potrebno zaščititi športnike, ki so bili čisti, kaznovati pa le kršitelje. S tem Rusije ne bi v celoti izključili iz tekmovanj.
"Nedolžni ob tem ne smejo trpeti. Naša naloga je, da jih zaščitimo. A sprejeti moramo stroge odločitve, doping je nedopusten. Če bodo ruski atleti po opozorilu šli po pravi poti, je lahko zdajšnji suspenz bolj mile narave, reprezentanca bi lahko nastopila v Riu," je dejal 51-letni Ukrajinec.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Predsednik Iaafa Britanec Sebastian Coe se prav tako zavzema za milejše ukrepe, torej za sodelovanje z Rusi in ne njihovo izključitvijo. Pritisk javnosti na vodstvo krovne atletske zveze je sicer ogromen, saj je med drugim tudi Wada v svojem poročilu predlagala izključitev ruskih atletov iz prihodnjih tekmovanj.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ob tem že zahteval obsežno preiskavo škandala znotraj domačih logov, ruske oblasti primer že preiskujejo. "Če tuji kolegi menijo, da je potrebno odgovoriti na vsa vprašanja, bomo to storili," je dejal za tiskovno agencijo Interfaks.
Ruski minister za šport Vitalij Mutko je zaradi suspenza ruskih atletov sprva sicer grozil z bojkotom iger 2016 s strani celotne ruske izbrane vrste, a so se strasti v četrtek že pomirile. Mutko je namreč včeraj dejal, da Rusija ne bo bojkotirala prihodnjih OI, tudi če bi pristojni organi na igrah prepovedali nastopiti ruski atletski zvezi.
V poročilu je Wada v ponedeljek razkrila, da je šlo v Rusiji za velik problem dopinga in korupcije, nekateri športniki so za molk ob pozitivnih vzorcih plačevali. Pet atletinj, štirje trenerji in športni zdravnik naj bi bili zato deležni dosmrtnih prepovedi nastopanja. Na zatožni klopi se je pred časom znašel tudi nekdanji predsednik Iaaf Lamine Diack, ki mu prav tako očitajo prejemanje podkupnin in molčanje v zvezi z nekaterimi dopinškimi primeri.