Svet

Vodič po političnem konfliktu na Portugalskem

B.K.
2. 11. 2015, 12.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V petek je kot novi-stari premier Portugalske znova prisegel Pedro Passos Coelho. 51-letni poslovnež in predsednik desno-sredinske socialdemokratske stranke je na položaju predsednika vlade sicer že od leta 2011, njegova vlada pa je v državi implementirala trde varčevalne politike, po navodilih Trojke. Sedaj mu grozi, da bo njegova nova vlada padla v rekordno kratkem času.

Reuters
Grafit proti vmešavanju mednarodnega denarnega sklada v portugalsko politiko.

Izid volitev

Coelhovi desno-sredinski socialdemokrati (PSD) so od leta 2011 vlado sestavljali z desničarsko Ljudsko stranko (CDS-PP). Na letošnjih parlamentarnih volitvah 4. oktobra pa so izgubili večino v parlamentu. Skupaj s koalicijskimi partnerji CDS-PP so sicer dobili najvišji delež glasov izmed vseh sodelujočih strank oziroma volilnih koalicij, a 38,6 odstotka glasov oziroma 107 mandatov je bilo premalo za večino v 230 članskem parlamentu.

Vladajoči koaliciji za petami je pristala Socialistična stranka (PS), levo-sredinska opozicija pod vodstvom pravnika Antonia Coste. Osvojila je 32,3 odstotka glasov in 86 stolčkov v parlamentu. PS je do sedaj na portugalskem igrala podobno vlogo kot PASOK v Grčiji, PSOE v Španiji ali SD v Sloveniji – gre za starejšo socialdemokratsko stranko, ki prisega na evropske integracije, a se v retoriki še vedno uvršča na levi pol političnega zemljevida.

Reuters
Predsednik socialistov, Antonio Costa.

Največje presenečenje volitev je bila sicer tretjeuvrščena stranka nove evropske levice – Levi Blok (BE). Ta na političnem zemljevidu zaseda mesto radikalnejše parlamentarne levice; kot Siriza v Grčiji, Sinn Fein na Irskem in Združena levica v Sloveniji. BE pod vodstvom igralke Catarine Martins je dosegla 10,2 odstotka glasov in 19 stolčkov v parlamentu.

Četrta stranka, ki je z 8,3 odstotki dosegla 17 mandatov, je Enotna demokratična koalicija (CDU) – združenje Portugalske komunistične stranke in Ekološke stranke Zelenih, radikalna leva parlamentarna stranka, ki že od leta 1987 dosega solidno podporo okoli pol milijona glasov na parlamentarnih volitvah.

Nepričakovano zbliževanje na levi

Čeprav je v parlamentu večino dobila levica pa so bile zgodovinske delitve med Socialistično stranko in političnimi silami na njeni levi - BE in CDU - tako velike, da je večina pričakovala spojitev socialistov s konservativnimi PSD in CDS-PP v pro-varčevalni in pro-evropski koaliciji. A zgodilo se je nekaj nepričakovanega.

Reuters
Catarina Martins, vodja Levega Bloka

Vse tri leve stranke so izrazile previdno voljo za morebitno izpogajanje alternativne vlade. Vse tri stranke na levici so začrtale svoje načelne meje: Socialisti se ne bodo pogajali o spoštovanju mednarodnih dogovorov in o odgovornosti do Evropske unije BE in CDU pa ne bosta umaknili standardnih levičarskih zahtev po političnem programu, ki brani plače, pokojnine, zaposlitve in storitve.

Reuters
Jeronimo de Sousa, generalni sekretar Komunistične stranke.

Portugalski socialisti so bili zaradi političnega poraza proti konservativcem prisiljeni, da se odločijo ali bodo šli po poti kolegov iz Španije, Grčije in Slovenije, ki so zaradi obrata na desno izgubili velik del svojih volivcev, ali pa se bodo premaknili bolj na levo in se povezali z evroskeptičnimi levimi silami, ki so skupaj osvojile skoraj 19 odstotkov glasov. PS je tako kot prva politično socialdemokratska stranka v Evropi, ob grožnji radikalnejše levice izbrala obrat v levo in ne v desno. Zaenkrat.

Neoliberalni diktat predsednika

A portugalski parlamentarni levici kljub pripravljenosti, volji in večini v parlamentu, ni uspelo sestaviti vlade. To je aktivno preprečil portugalski konservativni predsednik, Anibal Cavaco Silva in s tem portugalsko pahnil v pristno politično krizo.

Reuters
Portugalski predsednik Anibal Cavaco Silva.

Silva je mandat za sestavo vlade ponudil Coelhu, čeprav ta ni mogel zagotoviti večine v parlamentu. Predsednik je v svojem govoru ostro napadel tako Levi Blok kot komuniste, zaradi njihovega nasprotovanja članstvu v NATO paktu in nasprotovanja evropski varčevalni politiki. Ta dva razloga sta po mnenju Silve zadostna, da levim silam, ki so na volitvah prejele podporo enega milijona državljank in državljanov, onemogoči sodelovanje v vladi.

Predsednikov govor, ki je po slogu spominjal na govore voditeljev držav med hladno vojno, je polariziral državo in odprl možnost ustavne krize v kateri ima levica v parlamentu delujočo večino, a ji predsednik noče podeliti mandata.

Prihodnost konflikta

Reuters
Portugalski premier, Pedro Passos Coelho.

V petek je tako, kljub nezmožnosti sestaviti večino v parlamentu, vodenje vlade prevzel novi-stari pro-varčevalni in pro-Evropski Pedro Passos Coelho. A parlamentarna levica je že napovedala zrušitev njegove vlade, ki bi se naj zgodila 11. novembra, ko bo parlament glasoval o zaupnici.

Ker se mandat predsednika države Silve izteče v začetku prihajajočega leta, ta ne more razpisati predčasnih volitev. Če bo Portugalska do novih predsedniških volitev januarja ostala v politični pat poziciji, se bo predsedniški boj po vsej verjetnosti spremenil v posredni referendum o tem, ali je politična prihodnost Portugalske v rokah evroskeptične levice ali pro-varčevalne desnice.