Turška reaktivna letala F-16 so v soboto prestregla rusko lovsko letalo, ki je ob meji s Sirijo kršilo turški zračni prostor, ter ga prisilile k vrnitvi, so danes sporočili v Ankari. Turčija je zaradi incidenta ostro protestirala pri Moskvi in tudi pri zvezi Nato, katere del je. Kot svari, bi nadaljnji vdori lahko vodili v "neželene incidente", za katere bo kriva Rusija.
Kot je danes v izjavi po srečanju s turškim zunanjim ministrom Feridunom Sinirlioglujem v Bruslju poudaril Stoltenberg, predstavljajo dejanja Rusije "nesprejemljivo kršitev" in "ne prispevajo k varnosti in stabilnosti regije".
"Jasno sem povedal, da Nato ostaja močno zavezan varnosti Turčije," je po pogovorih še poudaril Stoltenberg. Moskvo poziva, naj spoštuje Natov zračni prostor, ne podpihuje napetosti z njim ter naj "svoja prizadevanja uskladi s prizadevanji mednarodne skupnosti" v boju proti džihadistom Islamske države (IS) v Siriji.
Visoki neimenovani predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva je medtem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ocenil, da sobotni incident ob meji s Sirijo najverjetneje ni bil napaka, ampak namerno dejanje Rusije. Kot je dodal, incident le še dodatno potrjuje resne pomisleke o tem, kaj počne Rusija.
Kot je še dodal, tečejo o tem "nujni pogovori" s Turki in partnerji v zvezi Nato v Bruslju. Ameriški obrambni minister Ashton Carter je sicer trenutno v Španiji, kjer začenja svoj petdnevni obisk v Evropi, del katerega bo tudi udeležba na četrtkovem ministrskem zasedanju Nata.
Washington in Moskva sta minuli teden začela pogovore na vojaški ravni z namenom preprečiti morebitne incidente na terenu, na tleh in v zraku, v Siriji, kjer po novem tudi Rusija izvaja letalske napade. Kot je poudaril predstavnik Pentagona, so se s pogovori želeli izogniti prav dogodkom, kakršen je bil sobotni, zato jih takšno neprofesionalno ravnanje še toliko bolj skrbi.
Rusija in Turčija sta na nasprotnih bregovih glede krize v Siriji. Moskva od minulega tedna tam izvaja letalske napade v podporo sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, medtem ko Ankara - podobno kot zahodne države z ZDA na čelu - vztraja, da je njegov sestop z oblasti edina možna rešitev. Ruske napade je Turčija označila za "nesprejemljive" in za "veliko napako".