Število prihodov beguncev je v nedeljo podrlo rekord iz sobote, ko jih je v državo vstopilo 4330. Vsega skupaj je letos po oceni madžarskih oblasti v državo prišlo že 175.000 beguncev.
Razlog za množičen prihod v zadnjih dneh naj bi bila nova strožja zakonodaja glede prehoda meje, ki s 15. septembrom vstopa v veljavo na Madžarskem in med drugim kot kazen za nezakonito prečkanje meje predvideva zapor. Poleg tega Madžarska na 175-kilometrski meji s Srbijo gradi štiri metre visoko ograjo.
Kot poroča madžarski spletni portal Index.hu, naj bi Srbija danes, še pred uvedbo zakonodaje, poskusila prek meje na Madžarsko "spraviti" med 25.000 in 30.000 beguncev.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Razlog za množičen prihod v zadnjih dneh naj bi bila nova strožja zakonodaja glede prehoda meje, ki s 15. septembrom vstopa v veljavo na Madžarskem in med drugim kot kazen za nezakonito prečkanje meje predvideva zapor.
Portal, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP, se sklicuje na navedbe madžarskih varnostnih virov, češ da bo Srbija priskrbela več avtobusov za migrante, ki v Srbijo vstopijo iz Makedonijo, tja pa prispejo iz Grčije.
Ko so enkrat na Madžarskem, jih velika večina želi nadaljevati pot proti zahodni Evropi, predvsem v Nemčijo in na Švedsko. A spričo več deset tisoč beguncev, ki so v zadnjih dneh vstopili v državo, so se nemške oblasti v nedeljo odločile ponovno uvesti nadzor na svojih mejah.
Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je v nedeljo sicer menil, da bi morala EU intenzivneje ukrepati glede dogajanja v Grčiji, vstopni državi za migrante v Evropi. Vse države članice bi morale po njegovih besedah prispevati k temu, da bi lahko množice beguncev pred nadaljnjo potjo ustavili že tam.
"Grčija ni sposobna zaščiti svojih meja," je dejal in predlagal, da države EU na njene meje pošljejo svoje policiste v pomoč. To bi bila pripravljena narediti tudi Madžarska, je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.