Kot je danes v parlamentu poudaril Cameron, je bil avgustovski napad z brezpilotnim letalom v Siriji "relativno edinstven" dogodek, saj so britanske sile prvič v moderni dobi napadle v tuji državi in ne v vojni. Kot je zatrdil, je šlo za "nujen in sorazmeren" ukrep za samoobrambo Velike Britanije.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Ni šlo za del letalskih napadov na cilje IS v Siriji in Iraku, ki jih izvaja mednarodna koalicija pod vodstvom ZDA, ampak za usmerjen napad na "jasne, iz zanesljivih virov potrjene in specifične teroristične grožnje naši državi", je pojasnil premier in izrazil prepričanje, da je bil to pravi korak.
Kot je še dodal, obstajajo močni argumenti za to, da bi Velika Britanija sodelovala pri obstreljevanju ciljev IS v Siriji, tako kot to že počne v Iraku, a je obenem ponovil obljubo, da bi se za ta korak odločil le ob privolitvi parlamenta.
Cilj sta bila sicer 21-letni Reyaad Khan in 26-letni Ruhul Amin, oba britanska država, ki pa sta delovala v Siriji in aktivno sodelovala pri rekrutiranju novih borcev za IS.
Francoski predsednik je medtem na novinarski konferenci danes napovedal, da bo francoska vojska v okviru priprav na morebitne letalske napade na cilje IS v Siriji v torek pričela izvajati izvidniške lete nad to državo.
"Želimo vedeti, kaj pripravljajo proti nam in kaj se počne sirskemu prebivalstvu," je poudaril Hollande. Kot je sicer ponovil, Francija v Sirijo ne bo pošiljala kopenskih sil, saj bi bilo to "nerealistično". "Na regionalnih silah je, da prevzamejo svoj del odgovornosti.
Francija - tako kot tudi Velika Britanija - sodeluje pri obstreljevanju džihadistov v Iraku, ne pa tudi v Siriji, saj je uradni Bagdad zaprosil za tovrstno posredovanje mednarodne skupnosti, medtem ko mu režim sirskega predsednika Bašarja al Asada nasprotuje.