Zadnjo soboto v avgustu je v Kopru na pomolu (Ukmarjev trg) potekala že 7. tradicionalna podvodna čistilna akcija Čisto morje – naš ponos, ki jo organizira Potapljaško društvo Oceanik. Namen akcije je počistiti tudi tisto, česar večina ljudi ne vidi, saj je skrito pod gladino morja, in ozaveščati javnost, da je čistoča morja in okolja v veliki meri odvisna od nas samih. Program se je začel odvijati ob deveti uri s prijavo in sprejemom udeležencev. »Z izvedbo akcije in odzivom smo zelo zadovoljni. Vseh sodelujočih je bilo okoli 60, kar je za tak dogodek kar lepa številka,« je povedala Mojca Mozetič, članica Potapljaškega društva Oceanik.
Potek dogajanja
Čistilna akcija se je odvijala na kopnem in v morju do globine šest metrov. Pod vodo se je podalo več kot 30 potapljačev iz vse Slovenije. Za njihovo varnost je s čolna skrbela Gasilska brigada Koper. Na kopnem so preostali udeleženci čistili odpadke med skalami valobrana, kontrolirali vhod in izhod potapljačev iz vode ter skrbeli za razporejanje nabranih smeti iz morja, med katerimi so bili tudi veliki kosovni odpadki. »Iz morja so potapljači potegnili najrazličnejše stvari, kot so stolice, različne pnevmatike, kosi železja, koš za smeti, vrvi, lestev, pločevinke in steklenice,« našteva naša sogovornica. O pomenu čistega morja so ozaveščali tudi najmlajše, z organizacijo otroških delavnic na temo ohranjanja čistega okolja in recikliranja odpadkov ter s predstavitvijo nekaterih morskih živali. Dogodek so obogatili s predavanjem o življenju v našem morju, ki ga je vodil biolog Valter Žiža iz Akvarija Piran. Nekaj s svojega področja sta predstavili tudi Služba za varovanje obalnega morja (SVOM) in Morska biološka postaja Piran.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Odpadkov vsako leto manj
»Na tem predelu smo pod vodo že čistili leta 2012 in iskreno povedano smo pričakovali, da bo velikih kosovnih odpadkov manj, kot se je naposled izkazalo,« nam je zaupala Mojca in dodala: »Vseeno opažamo, da se količina odpadkov iz leta v leto zmanjšuje, in upamo, da se bo trend nadaljeval tudi v prihodnje.« Vsak posameznik je pomemben del mozaika, ki pripomore k varovanju in ohranitvi čistega morja, na katero smo vsi zelo ponosni.