Svet

Clintonova meni, da je Trumpov vzpon žalostna novica za ameriški politični sistem

STA/J.P.
7. 9. 2015, 08.42
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton meni, da je vzpon newyorškega milijarderja Donalda Trumpa na vrh republikanskih kandidatov žalostna novica za ameriški politični sistem, vendar se bo morala z njo sprijazniti, saj je bila v nedeljo objavljena prva anketa, po kateri bi jo Trump premagal.

Twitter

Clintonova je o Trumpu govorila v petek za televizijo MSNBC, kjer je morala spet največ časa porabiti za pojasnila okrog njene elektronske pošte, ko je bila na položaju državne sekretarke.

Uporabljala je zasebni strežnik in republikanci sedaj upajo, da bo preiskava odkrila, da je preko tega strežnika pošiljala prepovedano zaupno pošto. Clintonova vztraja, da ni kršila zakonov, vendar pa je to vprašanje zanjo kot slaba vest, saj ne gre nikamor.

V soboto je Trumpa kritizirala v državi New Hampshire, ki bo imela februarja takoj po strankarskih zborovanjih v Iowi prva volitve strankarskih kandidatov. Obregnila se je ob njegov odnos do žensk in menila, da bi jih lahko malo manj oboževal in malo bolj spoštoval.

Trump je takoj ustrelil nazaj preko twitterja in opozoril, da je imela Clintonova za grdo govorjenje o njem na voljo največji teleprompter, kar jih je videl, ter pribil, da je sama skupaj z Jebom Bushem v žepu lobistov, sam pa za kampanjo troši lasten denar.

Trump se rad prepira z vsemi, še najbolj pa z republikanci, ki jih je strah prihodnosti stranke z njim na čelu. Konservativna organizacija Klub za rast je začela iskati bogate donatorje za kampanjo proti njemu, Trump pa jih je napadel, da to delajo, ker od njega niso dobili nič denarja.

Vse več vplivnih republikancev razmišlja, ali mu bo morda res uspelo osvojiti nominacijo. Ankete to vse bolj potrjujejo in Trump je konec preteklega tedna podpisal izjavo, da bo ostal republikanec in se v primeru poraza ne bo podal med neodvisne, ampak bo podprl zmagovalca med republikanci.

Človek, ki je užalil vsa ključna volilna telesa, med njimi ženske in Latinoameričane, ki je nesramen do vseh, njegova politika je polna posploševanja, pomanjkanja podrobnosti in lastne hvale, je v vodstvu. Tokrat bi glede na anketo SurveyUSA v hipotetičnem dvoboju premagal tudi Clintonovo s 45 proti 40 odstotkom.

Bernarda Sandersa, ki vse bolj diha za ovratnik Clintonovi, bi Trump premagal s 44 proti 40 odstotkom, Josepha Bidna, ki se še ni odločil za kandidaturo, pa s 44 proti 42 odstotkom. To je sicer le ena anketa, vendar pa so daleč tisti časi, ko so v hipotetičnih anketah demokrati po vrsti premagovali Trumpa.

Za Trumpa normalni zakoni politične gravitacije v ZDA ne delujejo in tudi odstopanja od prepričanj konservativnih volivcev, ki bodo v primarnem procesu ključnega pomena, mu ne škodi. Trump je na primer dejal, da jedrskega dogovora z Iranom, proti kateremu so vsi republikanski kandidati, ne bo odpravil, ampak izboljšal, kot to zna le on.

Glede glavne občinske uradnice v Kentuckyju Kim Davis, ki raje sedi v zaporu, kot da bi izdajala poročna dovoljenja homoseksualnim parom, pa Trump za razliko od kolegov ni imel usmiljenja. "Smo država zakonov in odločitev glede porok je padla in to je sedaj zakon. Če bi hotela, bi lahko pooblastila druge za izdajo dovoljenj," pravi Trump.

Prepir z njim je nevaren, česar se zaveda nekdanji guverner Teksasa Rick Perry, katerega kampanja nima denarja za osebje v Iowi in New Hampshiru. Trump je novico o njegovih težavah takoj povezal s Perryjevimi kritikami na njegov račun in pravi, da mu kampanja odmira zaradi tega.

Nekdanji guverner Floride Jeb Bush se je odločil, da se bo s Trumpom bodel do konca, kar za zdaj koristi le Trumpu. Zadnja anketa televizije NBC Trumpu daje 29 oziroma 28 odstotkov republikanskih glasov v Iowi oziroma New Hampshiru.

V Iowi ga zasleduje temnopolti zdravnik Ben Carson z 22 odstotki, v New Hampshiru pa guverner Ohia John Kasich z 12 odstotki. Bush ima le še osem odstotkov podpore, julija pa jih je imel 14.

Trump pravi, da član slavne družine politikov ne zna navdušiti ljudi. V New Hampshiru je v četrtek ženska zaspala na Bushevem zborovanju in posnetki so govorili zase bolj kot dejstvo, da je vstala ob štirih zjutraj, delala 12 ur in se potem utrujena podala na ogled svojega priljubljenega kandidata.

Na demokratski strani ni nikogar podobnega Trumpu in kampanja je manj medijsko zanimiva, čeprav tudi tam prihaja do velikih premikov. Senator iz Vermonta Sanders je po anketi NBC prvič doslej prevzel vodstvo proti Clintonovi med demokratskimi volivci s 41 proti 32 odstotkom.

Julija je bilo skoraj povsem obratno. Clintonova v Iowi še vodi, vendar le za devet odstotkov, julija pa je imela prednost 24 odstotkov.

Majhni Iowa in New Hampshire sta v procesu izbire strankarskih kandidatov veliko bolj pomembni državi kot dejansko, saj uspeh tam potem v veliki meri narekuje tempo kampanje naprej tako glede anket kot denarja.

Odločilni sicer nista, saj so volitve maraton 50 držav in nekaj ozemelj, kot je Portoriko, pri čemer je odločilnega pomena organizacija na terenu. Clintonova ima temelje že nekaj let, Sanders pa jih šele postavlja.